528 września zajęcia koła polonistycznego odbyły się nie jak zwykle w szkolnej sali, lecz w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem wycieczki nie była jednak wypożyczalnia. Uczennice z kl. 6b odwiedziły pracownię digitalizacji. Dowiedziały się tam, w jaki sposób analogową formę książki, gazety, kliszy, eksponatu zamienia się w postać cyfrową. Obejrzały różne rodzaje skanerów – od zupełnie małych do takich, które ważą kilkaset kilogramów. Obserwowały, jak skanuje się gazetę i miały okazję zeskanować własne dłonie. Nauczyły się też korzystać z zasobów Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, bo tam właśnie trafiają cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych i dokumentów życia społecznego. Dziewczęta bardzo ucieszyła informacja, że już niedługo będą mogły współtworzyć cyfrowe książki, ponieważ pracownia bazuje na pracy wolontariuszy. Przewodnikiem po pracowni digitalizacji był p. Przemysław Kowalczyk (były pracownik naszej Szkoły), a organizatorem wycieczki p. Danuta Milczarek – opiekunka koła polonistycznego.

Danuta Milczarek