DSCN03189. marca 2016 r. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku była gospodarzem I Międzyszkolnego Konkursu Nawigacyjnego o tytuł ,,MISTRZA NAWIGACJI” dla uczniów klas VI szkół podstawowych subregionu słupskiego, zorganizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z kmdr. ppor. dr. Dariuszem Kloskowskim. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych ze Słupska, Kobylnicy, Ustki i Rokit.

Dzieci z subregionu słupskiego przygotowywały się do konkursu w sposób dwuetapowy poprzez udział w zorganizowane wcześniej przez ODN w Słupsku i przeprowadzone przez kmdr Dariusza Kloskowskiego i Mirosława Lamkowskiego warsztatów pn. „Matematyczne potyczki nawigacyjne na mapie morskiej”.

Celem konkursu było: podniesienie poziomu kompetencji nawigacyjno-kartograficznych oraz matematyczno-przyrodniczych uczniów, wyrabianie nawyku stosowania zasad matematycznych i procedur podczas prowadzenia nawigacji morskiej, motywowanie szóstoklasistów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie geometrii wykreślnej oraz posługiwania się przyrządami nawigacyjnymi, oswajanie dzieci z samodzielnym radzeniem sobie w sytuacjach trudnych (praca z mapą i przyrządami nawigacyjnymi, podejmowanie decyzji, kalkulacja matematyczno-nawigacyjna) i wyłonienie MISTRZA NAWIGACJI klas VI.

Zadanie nawigacyjne na turnieju młodych nawigatorów przygotował kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski. Obejmowało ono wykonanie zliczenia graficznego drogi statku, gdzie wykonać należało między innymi takie operacje, jak: określanie pozycji na mapie morskiej, obliczanie kursów rzeczywistych z uwzględnieniem całkowitej poprawki (deklinacji i dewiacji kompasu magnetycznego) i wykreślenie ich na mapie morskiej, określenie drogi statku (na podstawie logu) i odkładanie jej na danym kursie, zliczenie drogi i opisanie jej na mapie, zgodnie z zasadami nawigacji.

Po zakończenia konkursu wszyscy uczniowie oraz nauczyciele, którzy przygotowali szóstoklasistów do turnieju, otrzymali dyplomy za uczestnictwo w potyczkach nawigacyjnych. Jury w składzie: kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski, Mirosław Lamkowski – Prezes Szkoły Żeglarskiej „MAGOLA”, Iwona Poźniak – konsultant Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli dokona teraz oceny prac. Ogłoszenie wyników i uroczyste uhonorowanie zwycięzców tytułem Mistrza Nawigacji nastąpi podczas XX. – Jubileuszowego Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba 2016”, który odbędzie się w 19 marca 2016 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.