foto 1 strona swiat garmana8 października 2015 r. uczniowie przebywający w czytelni biblioteki szkolnej obejrzeli bezpośrednią transmisję spektaklu teatralnego pt. „Świat Garmannaz Teatru Baj w Warszawie, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Internetowego Teatr Telewizji Polskiej dla szkół, którego szkolnym koordynatorem jest p. Grażyna Meger. Spektakl powstał na podstawie utworów Stiana Hole - współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann, jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych.

Poznajemy Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat poza domem. Garmannowe widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń. Spektakl jest próbą „rozmowy” z widzem, zachęcenia go do stawiania ważnych, trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dialog ze światem, oswajanie poprzez poznawanie, pomaga uwalniać się od lęków oraz barier, jakie w nas rosną w zetknięciu z rzeczywistością.

Grażyna Meger