DSCF156521 października w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyła się konferencja Słupsk w Kosmosie, inaugurująca projekt kosmiczny ,,Pan Stanisław’’ w placówkach oświatowych na terenie naszego miasta. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie wchodzący w skład samorządów klasowych. Imprezę zainaugurowała Wiceprezydent Słupska, pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Za pomocą Skype’a połączyliśmy się z panem Robertem Biedroniem. Pan Prezydent nie mógł uczestniczyć w konferencji, ponieważ brał udział w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu. ,,Jesteśmy już miastem kosmicznym’’- stwierdził pan Prezydent.

Jego zdaniem organizowanie takich spotkań może nauczyć wszystkich szacunku do natury. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Anna Sadlak, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim; Gabriela Albertin, Pomorski Wicekurator Oświaty; dr Marcin Stolarski, informatyk, radioelektronik, pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN; dr Paweł Lejba z Astrogeodynamicznego Obserwatorium w Borowcu; Maciej Jakimiec, Prezes Zarządu Copernicus. Zdaniem pomysłodawców projektu łączy on trzy aspekty: naukę, zabawę i współzawodnictwo. Głównym jego celem jest promowanie polskiej edukacji na świecie, poszerzanie wiedzy i kompetencjiuczniów w zakresie nauk matematyczno - przyrodniczych przy współpracy z naukowcami z CBK oraz Microsoft. Projekt jest pionierskim i innowacyjnym przedsięwzięciem.

Razem z dr Stolarskim zastanawialiśmy się w jaki sposób ludzie mogli wyobrażać sobie przyszłość za 30 lat. Przywołano słowa Kennedy’ego ,,My wybieramy drogę do Księżyca, bo nie wiemy jak to zrobić’’. Zdaniem prelegenta nie powinniśmy gonić za nowymi technologiami, ale stawiać sobie nowe, ambitne cele. Dla uczniów mogą być nimi: misje balonowe, studenckie satelity, CAN sat-y czy CUBE sat-y. Dr Paweł Lejba opowiadał zgromadzonym o początkach podboju kosmosu, o satelitach geodynamicznych, naukowych i nawigacyjnych.

Konferencja miała zachęcić uczniów do aktywnego udziału w projekcie.

Dorota Pietrzak