IMG 20180511 09384111 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w naszej szkole odbył się ERASMUS+DAY. Z tej okazji uczniowie klasy Ia i IVa uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z Panią Teresą Ławecką – niewidomą poetką. Jest to przykład osoby, która pomimo swojej niepełnosprawności nie poddaje się, ale aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, rozwija swoje pasje i zainteresowania. Życie Pani Teresy to suma wielu doświadczeń na różnych płaszczyznach, którymi chętnie dzieli się z dziećmi. Uczy, jak pomagać osobom niepełnosprawnym, jak traktować je w sposób naturalny, by czuły się społecznie potrzebne i akceptowane. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak prowadzić niewidomego, poznali lalkę Zuzię z sześcioma guziczkami do nauki alfabetu Braille’a, zobaczyli sztuczkę z nawlekaniem igły.

Pani Teresa zaprezentowała dzieciom wagę głośnomówiącą, urządzenie zwane colorino, które rozpoznaje kolory, shoppa – przenośny powiększalnik elektroniczny, lupy powiększające, linijki i zeszyty dla osób niedowidzących. Omówiła również zasady i przydatność czytaka, dzięki któremu świat książek jest dla niej dostępny. Opowiedziała o tym, jak specjalny program głośnomówiący ułatwia jej pracę z komputerem. To dzięki niemu odczytuje i odpowiada na maile, korzysta ze stron internetowych.

Na zakończenie spotkania Pani Teresa zaprezentowała dzieciom swoje wiersze i przekazała wraz z dedykacją tomik poezji „Lalki nie płaczą” szkolnej czytelni.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnościami , walka z krzywdzącymi stereotypami, które dodatkowo utrudniają aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.  Ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci tolerancji, przypominać  im o godności  każdego człowieka, także tego który doświadczony jest różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Z zajęć dzieci wyszły na pewno pogatsze o nowe doświadczenia, a ich dyskusjom nie było końca.

 

Dorota Pawelczyk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Dziennik elektroniczny

librus logo

dla niepodległej1a

Polub nas!

facebook

Konto Rady Rodziców

92 1140 2004 0000 3302 7634 5255

Zaloguj

SKO

IMG 2266