IMG 20180511 09384111 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w naszej szkole odbył się ERASMUS+DAY. Z tej okazji uczniowie klasy Ia i IVa uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z Panią Teresą Ławecką – niewidomą poetką. Jest to przykład osoby, która pomimo swojej niepełnosprawności nie poddaje się, ale aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, rozwija swoje pasje i zainteresowania. Życie Pani Teresy to suma wielu doświadczeń na różnych płaszczyznach, którymi chętnie dzieli się z dziećmi. Uczy, jak pomagać osobom niepełnosprawnym, jak traktować je w sposób naturalny, by czuły się społecznie potrzebne i akceptowane. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak prowadzić niewidomego, poznali lalkę Zuzię z sześcioma guziczkami do nauki alfabetu Braille’a, zobaczyli sztuczkę z nawlekaniem igły.

Pani Teresa zaprezentowała dzieciom wagę głośnomówiącą, urządzenie zwane colorino, które rozpoznaje kolory, shoppa – przenośny powiększalnik elektroniczny, lupy powiększające, linijki i zeszyty dla osób niedowidzących. Omówiła również zasady i przydatność czytaka, dzięki któremu świat książek jest dla niej dostępny. Opowiedziała o tym, jak specjalny program głośnomówiący ułatwia jej pracę z komputerem. To dzięki niemu odczytuje i odpowiada na maile, korzysta ze stron internetowych.

Na zakończenie spotkania Pani Teresa zaprezentowała dzieciom swoje wiersze i przekazała wraz z dedykacją tomik poezji „Lalki nie płaczą” szkolnej czytelni.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnościami , walka z krzywdzącymi stereotypami, które dodatkowo utrudniają aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.  Ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci tolerancji, przypominać  im o godności  każdego człowieka, także tego który doświadczony jest różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Z zajęć dzieci wyszły na pewno pogatsze o nowe doświadczenia, a ich dyskusjom nie było końca.

Dorota Pawelczyk