hryniewieckiStanisław Hryniewiecki, komandor porucznik Polskiej Marynarki Wojennej, urodził się 11 listopada 1896 roku. Po ukończeniu gimnazjum wstapił do Korpusu Morskiego, a w 1917 roku uzyskał pierwszy stopień oficerski. W lutym 1919 roku wstąpił jako porucznik do Wojska Polskiego z przydziałem początkowo do artylerii, a następnie do tworzonej właśnie Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie polsko-radzieckiej. W okresie międzywojennym służył, między innymi, we Flotylli Pińskiej, sztabie ORP Kujawiak, niszczycielach ORP Wicher i ORP Grom. W czasie II wojny światowej został zmobilizowany. Dowodził stawiaczem min ORP Gryf, dywizjonem polskich niszczycieli, kontrtorpedowcami ORP Błyskawica i ORP Orkan. W 1942 roku, jako dowódca ORP Piorun, brał udział w konwojach atlantyckich. Pod koniec 1942 został dowódcą niszczyciela ORP Orkan.Zginął 8 października 1943 roku na Atlantyku, w  wyniku storpedowania Orkana przez niemiecki okręt podwodny U-378 torpedą akustyczną nowego typu.

W 1971 roku kmdr porucznik Stanisław Hryniewiecki został patronem naszej Szkoły. Od tej pory pasowania pierwszoklasistów na ucznia dokonują marynarze, a szkoła pielęgnuje tradycje marynistyczne.

List wnuczki Stanisława Hryniewieckiego (kliknij tutaj)