kartkaW ramach Projektu „Kartka dla Powstańca” we wrześniu i październiku dzieci i uczniowie przebywający na oddziale pediatrycznym i chirurgicznym dla dzieci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku na specjalnie przygotowanych warsztatach edukacyjnych - pod opieką pedagogów - własnoręcznie wykonywali patriotyczne laurki z życzeniami dla żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Podczas kilkakrotnie zorganizowanych warsztatów i zajęć plastycznych dzieci oraz uczniowie szkół średnich poznawały historię Powstania Warszawskiego. Dowiedziały się również o losach jego uczestników.

Wszyscy uważnie oglądali prezentację, słuchali opowiadań, kolorowali tematyczne kolorowanki. W warsztatach brali udział także rodzice i opiekunowie, którzy dzielili się swoimi wiadomościami o Powstaniu Warszawskim i odzyskaniu niepodległości Polski. Z dużym zaangażowaniem i według własnych pomysłów wykonano ponad pięćdziesiąt kartek. Przez wspólne pisanie, czy układanie (w przypadku młodszych dzieci) życzeń, pacjenci wyrażali swoją wdzięczność za heroizm i bohaterską postawę ludzi walczących. Udział w spotkaniach z historią był czasem pełnym radosnego tworzenia i działania, rozwijał kreatywność i wrażliwość młodych ludzi. Wyzwalał pozytywne emocje i niwelował stres związany z pobytem w szpitalu. Komisyjnie wybrano trzy kartki do konkursu. Piękne, biało – czerwone kartki trafią za pośrednictwem Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria do rąk Powstańców. Nasze kartki to symboliczny gest pamięci o uczestnikach Powstania i wyraz wdzięczności nowego pokolenia za ich poświęcenie dla Ojczyzny. Warsztaty prowadziły nauczycielki SP nr 9 w Słupsku pracujące na oddziałach dziecięcych słupskiego szpitala: Ewa Nowicka, Małgorzata Somionka i  Ewa Tyborczyk. Do projektu włączyła się p. Dorota Pietrzak i p. Elżbieta Wojciechowska ze swoimi uczniami.

Oryginalne pocztówki powstały w ramach specjalnej edycji projektu „Kartka dla Powstańca” prowadzonej już od wielu lat akcji „Kartka ze Szpitala” i jest częścią ogólnopolskiej kampanii historycznej „BohaterON – włącz historię!”.

Małgorzata Somionka

Ewa Tyborczyk