10 czerwca nasza Szkoła była organizatorem Naukowego Pikniku Żeglarskiego. Piknik był jednym z działań projektu „Rejs po wiedzę – rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli poprzez edukację morską i żeglarską na terenie Miasta Słupska oraz Gminy Słupsk i Gminy Kobylnica”.   Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie szkół podstawowych ze Słupska, Gminy Słupsk oraz Gminy Kobylnica. Celem pikniku było szerzenie wśród młodzieży szkolnej wiedzy w zakresie szeroko rozumianej edukacji morskiej i żeglarskiej, poznanie różnych form spędzania wolnego czasu, jakie daje nam nadmorskie położenie miasta, zasad bezpieczeństwa nad i na akwenach wodnych, a także w zakresie pierwszej pomocy. Piknik odbył się dzięki bezinteresownemu wsparciu wielu firm i organizacji. Dzięki Centrum Sportów Wodnych „Opty Ustka” uczestnicy mogli pływać po Stawku Łabędzim na Optymistach oraz zapoznać się z innymi sportami wodnymi – na deskach SUP oraz WING FOIL. Na stanowisku Fundacji Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub Ventum” uczniowie zgłębiali podstawy nawigacji – umiejętności niezbędnej podczas żeglowania. Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” przygotowali szereg atrakcji i konkursów z nagrodami związanych z gatunkami ryb występujących w Morzu Bałtyckim i rzece Słupi czy gatunkami raków. Członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego umożliwili uczestnikom naukę łowienia ryb wędką (z sukcesem, co wzbudzało ogromne emocje), ćwiczenia zarzucania do celu, obdarowali szkoły upominkami. Na stanowisku Joannitów Dzieło Pomocy uczniowie poznali podstawowe zasady niesienia pomocy, ćwiczyli resuscytację krążeniowo – oddechową, obserwowali obsługę AED. Harcerze z 14 Słupskiej Wodnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Bliza” uczyli prac bosmańskich – wiązania węzłów, poruszania się na azymut, umiejętności korzystania z kompasu, przygotowali morskie koło fortuny. Uczniowie z SP w Bierkowie prezentowali zdalnie sterowane modele pływające zbudowane w oparciu o zestawy klocków Lego WeDo. Klub Żeglarki Omega 9 umożliwił naukę wiązania lin cumowniczych na knagach, a Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze – pływanie kajakami. Cała impreza nie mogłaby się odbyć bez czujnych ratowników Słupskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy nie tylko zabezpieczali uczestników pływających po stawku, ale i szkolili z zasad bezpieczeństwa nad i na wodzie oraz pokazali sprzęt ratowniczy. Piknik zakończył się wręczeniem podziękowań i certyfikatów przez p. Marka Golińskiego - Zastępcę Prezydentki Miasta Słupska i dyrektora SP9 - Pawła Dajera.   

 

piknik2piknik14piknik 1piknik 3piknik 5piknik 6piknik 7piknik 8piknik 12piknik10piknik 12piknik 13