kartkaW ramach Projektu „Kartka dla Powstańca” we wrześniu i październiku dzieci i uczniowie przebywający na oddziale pediatrycznym i chirurgicznym dla dzieci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku na specjalnie przygotowanych warsztatach edukacyjnych - pod opieką pedagogów - własnoręcznie wykonywali patriotyczne laurki z życzeniami dla żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Podczas kilkakrotnie zorganizowanych warsztatów i zajęć plastycznych dzieci oraz uczniowie szkół średnich poznawały historię Powstania Warszawskiego. Dowiedziały się również o losach jego uczestników.

Wszyscy uważnie oglądali prezentację, słuchali opowiadań, kolorowali tematyczne kolorowanki. W warsztatach brali udział także rodzice i opiekunowie, którzy dzielili się swoimi wiadomościami o Powstaniu Warszawskim i odzyskaniu niepodległości Polski. Z dużym zaangażowaniem i według własnych pomysłów wykonano ponad pięćdziesiąt kartek. Przez wspólne pisanie, czy układanie (w przypadku młodszych dzieci) życzeń, pacjenci wyrażali swoją wdzięczność za heroizm i bohaterską postawę ludzi walczących. Udział w spotkaniach z historią był czasem pełnym radosnego tworzenia i działania, rozwijał kreatywność i wrażliwość młodych ludzi. Wyzwalał pozytywne emocje i niwelował stres związany z pobytem w szpitalu. Komisyjnie wybrano trzy kartki do konkursu. Piękne, biało – czerwone kartki trafią za pośrednictwem Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria do rąk Powstańców. Nasze kartki to symboliczny gest pamięci o uczestnikach Powstania i wyraz wdzięczności nowego pokolenia za ich poświęcenie dla Ojczyzny. Warsztaty prowadziły nauczycielki SP nr 9 w Słupsku pracujące na oddziałach dziecięcych słupskiego szpitala: Ewa Nowicka, Małgorzata Somionka i  Ewa Tyborczyk. Do projektu włączyła się p. Dorota Pietrzak i p. Elżbieta Wojciechowska ze swoimi uczniami.

Oryginalne pocztówki powstały w ramach specjalnej edycji projektu „Kartka dla Powstańca” prowadzonej już od wielu lat akcji „Kartka ze Szpitala” i jest częścią ogólnopolskiej kampanii historycznej „BohaterON – włącz historię!”.

Małgorzata Somionka

Ewa Tyborczyk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Dziennik elektroniczny

synergia logo

Bezpieczne wakacje

bezpieczne wakacje 180 150

dla niepodległej1a

Polub nas!

facebook

Konto Rady Rodziców

92 1140 2004 0000 3302 7634 5255

Zaloguj

SKO

IMG 2266