6„Andrzeju, Andrzeju dziewcząt dobrodzieju! Wolę swoją okaż najmilszego pokaż!”

28 listopada 2018 r. na oddziale chirurgicznym dla dzieci WSS podczas zajęć otwartych odbyły się ANDRZEJKI 2018! Uczennice z klasy 8b: Martyna Kowalik i Andżelika Murawska wraz z wychowawcą p. Zbigniewem Stecem przygotowali ciekawe zabawy i wróżby andrzejkowe. Było m.in.: odczytanie imienia wybranki lub wybranka, losowanie przyszłego zawodu, odgadywanie przyszłości ukrytej w kubeczkach. Wszyscy bardzo zaciekawili się odczytywaniem znaczenia wybranego koloru, kwiatu, numerologii. Każdy uczestnik miał okazję wykazać się wyobraźnią odczytując literę z rozrzuconych zapałek oraz ze sznurka ułożonego kształtu. Z tradycyjnych wróżb andrzejkowych nie mogło zabraknąć wędrówki butów do progu.

W zajęciach otwartych wzięli udział młodsi i starsi pacjenci oddziału, rodzice i personel. Zabawy andrzejkowe prowadziły także nauczycielki: Ewa Nowicka, Małgorzata Somionka i Ewa Tyborczyk.

Drugą zabawę andrzejkową zorganizowałyśmy również pacjentom oddziału pediatrycznego. Andrzejkowe spotkania zachowały swój tajemniczy urok i magię, a wesołym zabawom towarzyszyło przysłowie „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.... O tym przekonamy się już za rok…

Ważne, że andrzejki były pełne radości i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Zajęcia otwarte i zabawy andrzejkowe miały na celu zintegrowanie dzieci oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień dostarczając im miłych wrażeń i przeżyć.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i przeznaczone były tylko dla dziewcząt niezamężnych. Kawalerowie wróżyli sobie w nocy z 24 na 25 listopada, w dzień św. Katarzyny, patronki mężczyzn. Dziś w zabawach andrzejkowych biorą udział wszyscy. Większość wróżb andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie, która panna czy kawaler najszybciej zawrze związek małżeński.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć