hymn szpital„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”. Jan Paweł II

W piątek 8 listopada 2019 r. nasza Szkoła przyłącza się do Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do Hymnu!”. Podobnie jak rok temu, nauczyciele pracujący z dziećmi na oddziałach dziecięcych słupskiego szpitala przyłączyli się do tej pięknej i patriotycznej akcji. Tak więc o godzinie 11.11 zebraliśmy się na korytarzach oddziałów dziecięcych, by wspólnie odśpiewać 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, czyli naszego hymnu narodowego. Do odśpiewania hymnu oprócz pacjentów pediatrii i chirurgii chętnie przyłączył się personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, personel sprzątający, panie pracujące w sekretariacie i rodzice.

W wydarzeniu uczestniczyła także Małgorzata Duda – Banach - była nauczycielka szkoły w szpitalu i SP9. Wspólne odśpiewanie hymnu było uczczeniem przypadającego w poniedziałek 11 listopada Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Były też wspólne zdjęcia i rozmowy na temat odzyskania wolności i suwerenności po wielu latach niewoli.

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. Podpisanie rozejmu w Compiégne oznaczało, że w nowym, powojennym świecie znajdzie się miejsce dla Polski. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Małgorzata Somionka, Ewa Tyborczyk