9a29 października 2019 r. na oddziale chirurgicznym dla dzieci Radna Anna Mrowińska swoją obecnością zachęcała dzieci i ich opiekunów do uważnego słuchania i czytania książek. Czytając z przyniesionego zbioru „Bajek, bajeczek” mało znane bajki: „Sprytny krawczyk”, „Brodaczek”, „Nieustraszony Jaś” wspólnie z dziećmi wyjaśniała niezrozumiałe i nieużywane na co dzień wyrazy (np. krawczyk, kołowrotek, wrzeciono, przędza, zalotnik). Wizyta odbyła się w towarzystwie Pirata – maskotki, który też miał być uważnym słuchaczem. Okazało się, że p. Anna wykazała się również aktorskim kunsztem recytując wiersz J. Brzechwy „Samochwała”.

Dziękujemy Pani Annie za przyjęcie zaproszenia i włączenie się w kampanię społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom” – „SŁUPSCY RADNI–DZIECIOM”. Radość była po obu stronach – uczestników spotkania i wspaniałego gościa. Na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu decyzją społeczności szpitalnej pani Anna otrzymała CERTYFIKAT ZNAKOMITEGO LEKTORA, jubileuszowe wydanie EKOLUDKA oraz papierowe serduszko origami.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Bezpośredni kontakt z książką samoistnie poszerza nasz własny zasób słów i wiedzę. Czytanie rozwija wrażliwość na sztukę i wrażliwość na innych ludzi. Poprawia skupienie i koncentrację. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji. Częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej. Kształtuje osobowość i pomaga zasnąć. Takie argumenty mogą chyba tylko zachęcić nas do tego, żeby czytać jak najwięcej, prawda?

Małgorzata Somionka, Ewa Tyborczyk