GDYNIA 8gdynia11GDYNIA5.jpgGdynia1.jpgGDYNIA6.jpg


 

Dnia 18 listopada uczniowie klasy 1a i 2a pod opieką p. B. Helinskiej, p. D. Pawelczyk, p. B. Skolarus i p. D. Pietrzak pojechali na wycieczkę do Gdyni, w ramach projektu Poznaj Polskę.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej. Najpierw uczniowie obejrzeli plenerową ekspozycję broni i uzbrojenia morskiego. Prezentowane w plenerze eksponaty to oryginalne sprzęty używane przez Marynarkę Wojenną: różne rodzaje armat, lufy armatnie z XVII w., broń rakietową (wyrzutnie rakiet, rakiety przeciwlotnicze i przeciwokrętowe), broń podwodną (torpedy i bomby głębinowe), uzbrojenie okrętu "Żbik", a także elementy wyposażenia ORP "Dzik", "Burza" i "Błyskawica". W muzealnym "porcie" zacumował odrestaurowany ORP "Batory" – kuter pościgowy Straży Granicznej. Następnie w budynku muzeum mogliśmy zobaczyć 368 modeli okrętów i żaglowców, 560 dzieł sztuki i ok. 800 sztuk broni. To jednak nie wszystko. Podczas zwiedzania dzieci poznały ważne dla polskiej historii daty, zobaczyły umundurowanie i oporządzenie żołnierskie, różnego rodzaju odznaczenia, flagi i sztandary, dokumentację i mnóstwo innych pamiątek związanych z działalnością Marynarki Wojennej. Z muzeum udaliśmy się na Skwer Kościuszki.

Po obiedzie poszliśmy do Centrum Nauki Experyment, zadaniem którego jest popularyzacja nauki i pobudzanie kreatywności, ale także dostarczanie świetnej i interesującej rozrywki. Jest to możliwe dzięki ciekawie zaprojektowanym interaktywnym wystawom, prezentującym niezwykłe zjawiska otaczającego nas świata w prosty i zrozumiały sposób. Dzieci mogły korzystać z przeróżnych, nieraz kosmicznie wyglądających urządzeń, których działanie było nie lada zaskoczeniem. Okazało się, że nauka to także świetny sposób na miłe spędzanie czasu.

Powrót do Słupska umilały wspólne śpiewy w autokarze. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała, atmosfera była radosna i twórcza, a uczniowie grzeczni. W doskonałych nastrojach, bezpiecznie wróciliśmy do domów.

Dorota Pawelczyk