bajki2bajki5bajki4bajki1

 

 

W świetlicy szkolnej 5 listopada obchodziliśmy  (International Day of Fairy Tales Characters). Święto to przypada w rocznicę urodzin Walta Disney’a, który jest patronem tegoż dnia.

Celem naszych zajęć było popularyzowanie czytelnictwa oraz rozwijanie kreatywności i funkcji poznawczych uczniów. Uczestnicy mieli okazję rozwijać różne zdolności doskonale się przy tym bawiąc. Dzieci prezentowały swoich ulubionych bohaterów, wspólnie rozpoznawały na ilustracjach i dobierały podpisy pod prezentowanymi postaciami. Niektórzy przynieśli swoje ulubione książki i opowiadali dlaczego wybrali taka właśnie książkę do prezentacji innym dzieciom. Była też krótka próba czytania, rozwiązywania zagadek oraz różnorodne gry i zabawy edukacyjne. Na koniec kolorowanły wylosowaną postać. Przy prezentacji prac nazywały postacie z bajek, z których pochodziły oraz wymieniały ich autorów. Wykazały się przy tym znajomością bajek, umiejętnością czytania, kreatywnością plastyczną a także rozpoznawaniem bohaterów. Nagrodą za udział był konkurs i obejrzenie wybranej bajki lub filmu. Konkurs zorganizowała p. Małgosia. Były tez zabawy ruchowe i taniec Makarena. Inicjatorką zajęć była p. Ewa Tyborczyk. Zajęcia „Znane i mniej znane bajki i ich najważniejsi bohaterowie” zostały zorganizowane w ramach realizowanej przez nauczycielki innowacji pedagogicznej ‘Zaczytani”.

A kiedy powstały bajki? Historia bajek jest dłuższa niż wskazują na to pierwsze publikacje i odkrycia. Prawdopodobnie ludzie opowiadali sobie magiczne opowieści już w epoce brązu, przekazując je w formie ustnej kolejnym pokoleniom. „Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p. n.e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach. Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek”, czy „Kot w butach”. W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, które są ważnym elementem literatury polskiej i światowej. W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm. Dziś dzieła Perraulta i braci stanowią klasykę gatunku, choć trzeba przyznać, że wiele współczesnych opowieści zostało pozbawionych najbardziej drastycznych wydarzeń, które w starych bajkach były powszechne. XX wiek to dominacja bajek Walta Disneya, patrona Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Produkcje te znacznie różniły się od klasycznych dzieł, pozbawione były trudnych tematów, okraszonych brutalnymi scenami. Warto wspomnieć tu takie tytuły jak: Myszka Miki czy Kaczor Donald. W Polsce idolami dzieciaków były z kolei takie postacie z bajek jak: Reksio, Bolek i Lolek czy Miś Uszatek. Dziś najmłodsi mają praktycznie nieograniczony dostęp do bajek, choćby w telewizji na dedykowanych kanałach czy w Internecie. Przybywa też nowych bohaterów, którzy powoli zyskali popularność jak postacie z Króla Lwa, Żółwie Ninja, Tom i Jerry czy Królik Bugs, Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek. Lista nowych postaci ciagle podlega zmianie i ewalułuje.

To nietypowe Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek czy ich twórców, ale i szerokie wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych i dorosłych do czytania bajek, książek , rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Ten dzień upłynął nam bardzo radosnie i twórczo. Zostanie on zapewnie na długo w pamięci wszystkich uczestników zajęć.

Małgorzata Somionka, Ewa Tyborczyk, Brygida Skolarus