26.a minDnia 11 października uczniowie klasy 2a i 3a obejrzeli spektakl pt. „Rutka”, transmitowany na żywo z Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi.

Przedstawienie oparte było na książce łodzianki Joanny Fabickiej „Rutka”. Powieść została nagrodzona w 2016 roku nagrodą literacką polskiej sekcji IBBY – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie.

Bohaterką spektaklu była współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka, a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżywają emocjonalną podróż w przeszłość.

Opowieść o przyjaźni Zosi z Rutką zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów, niczym w lustrze. Przymierzenie się do jej doświadczenia wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia.

Spektakl bardzo podobał się dzieciom i skłonił je do dyskusji, bo „Rutka” to nie tylko lekcja historii, ale również tolerancji.

Dorota Pawelczyk, Iwona Maciaszek