p 16753 1Już niedługo zakończenie roku szkolnego. Przed Wami cudowne dwa miesiące błogiego lenistwa… Zachęcamy Was, aby czas ten wykorzystać na … czytanie książek. Jeśli nie wiecie, po jakie sięgnąć, przychodzę Wam z pomocą i przedstawię kilka tytułów, do których warto zajrzeć.

M. Romero – „Lalkarz z Krakowa” – bohaterka Karolina jest lalką i zamieszkuje Krainę Lalek. W wyniku magicznego wiatru trafia do świata ludzi – do krakowskiego lalkarza Cyryla. Obojgu nim przyjdzie się zmierzyć z wojenną rzeczywistością. Powieśc jest cudowna i zostaje w pamięci na bardzo długo.

Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar – „Dzieci dwóch światów”– ma klimat nieco wakacyjny. Akcja powieści dzieje się w Kruszwicy, nad jeziorem Gopło. Igor – jeden z bohaterów to syn archeologa, który pasjonuje się tą dziedziną nauki. Hanka – dziewczynka, pragnąca grać w piłkę w męskiej drużynie. Oboje spotykają się na wakacjach i rozpoczynają prawdziwie magiczna przygodę z historią i archeologią w tle.

Mira Bartok – „Cudouszek” – to zarówno opowieść o odmienności, pokonywaniu barier, poszukiwaniu własnej tożsamości, ale też o przyjaźni i sile. Tytułowy Cudouszek to drobna, jednoucha postać w połowie chłopiec i w połowie lis, przebywający w Domu Panny Carbunkle dla Krnąbrnych i Niewydarzonych Stworzeń.

Justyna Suchecka – „Young power 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat” – to 30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. Młodzi, odważni, wytrwali, zaangażowani udowadniają, że nie trzeba czekać, żeby zmienić świat.

Ewa Nowak – „Wszystko, tylko nie mięta” – to lekko napisana, dowcipna powieść jednej z najbardziej popularnych pisarek dla młodzieży. Jej bohaterowie – niezwykle barwna lekko zakręcona rodzina Gwidoszów mieszkająca w niewielkim warszawskim mieszkaniu, gdzie od czasu do czasu czegoś brakuje, ale miłości –nigdy.

Zofia Karaszewska, Sylwia Stano – „Ada, to nie wypada” – książka jest zbiorem opowieści takich kobiet jak: Katarzyna Bonda, Agnieszka Holland, Dorota Wellman, Marta Dymek czy Mela Koteluk. Dzielą się swoimi historiami i w prosty sposób udowadniają, że kobiety są niezwykłe i stać je na wiele.

Marcin Prokop – „Chłopaki, chojraki” – tym razem propozycja idealna dla chłopców. Książka jest zbiorem opowieści o niezwykłych mężczyznach, takich jak: Robert Kubica, Jurek Owsiak czy Zbigniew Religa. Autor w dowcipny sposób przekonuje, że warto dążyć do celu i zaskakiwać swoją determinacją.

Marcela Mikołaj – „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów” – to druga część tej serii i kolejna zagadka do rozgryzienia, równie zabawna i nieoczywista, jednocześnie pouczająca. Best Seler i jego młode pomocnice – siostry Brukselki, zmierzą się z zaginięciem Wiórki Kokos!

Przyjemnej lektury!

Grażyna Meger