Aktualności

 

p 16753 1KSIĄŻKA NA WAKACJE ...

Już niedługo zakończenie roku szkolnego. Przed Wami cudowne dwa miesiące błogiego lenistwa… Zachęcamy Was, aby czas ten wykorzystać na … czytanie książek. Jeśli nie wiecie, po jakie sięgnąć, przychodzę Wam z pomocą i przedstawię kilka tytułów, do których warto zajrzeć.

M. Romero – „Lalkarz z Krakowa” – bohaterka Karolina jest lalką i zamieszkuje Krainę Lalek. W wyniku magicznego wiatru trafia do świata ludzi – do krakowskiego lalkarza Cyryla. Obojgu nim przyjdzie się zmierzyć z wojenną rzeczywistością. Powieśc jest cudowna i zostaje w pamięci na bardzo długo.

Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar – „Dzieci dwóch światów”– ma klimat nieco wakacyjny. Akcja powieści dzieje się w Kruszwicy, nad jeziorem Gopło. Igor – jeden z bohaterów to syn archeologa, który pasjonuje się tą dziedziną nauki. Hanka – dziewczynka, pragnąca grać w piłkę w męskiej drużynie. Oboje spotykają się na wakacjach i rozpoczynają prawdziwie magiczna przygodę z historią i archeologią w tle.

Mira Bartok – „Cudouszek” – to zarówno opowieść o odmienności, pokonywaniu barier, poszukiwaniu własnej tożsamości, ale też o przyjaźni i sile. Tytułowy Cudouszek to drobna, jednoucha postać w połowie chłopiec i w połowie lis, przebywający w Domu Panny Carbunkle dla Krnąbrnych i Niewydarzonych Stworzeń.

Justyna Suchecka – „Young power 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat” – to 30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. Młodzi, odważni, wytrwali, zaangażowani udowadniają, że nie trzeba czekać, żeby zmienić świat.

Ewa Nowak – „Wszystko, tylko nie mięta” – to lekko napisana, dowcipna powieść jednej z najbardziej popularnych pisarek dla młodzieży. Jej bohaterowie – niezwykle barwna lekko zakręcona rodzina Gwidoszów mieszkająca w niewielkim warszawskim mieszkaniu, gdzie od czasu do czasu czegoś brakuje, ale miłości –nigdy.

Zofia Karaszewska, Sylwia Stano – „Ada, to nie wypada” – książka jest zbiorem opowieści takich kobiet jak: Katarzyna Bonda, Agnieszka Holland, Dorota Wellman, Marta Dymek czy Mela Koteluk. Dzielą się swoimi historiami i w prosty sposób udowadniają, że kobiety są niezwykłe i stać je na wiele.

Marcin Prokop – „Chłopaki, chojraki” – tym razem propozycja idealna dla chłopców. Książka jest zbiorem opowieści o niezwykłych mężczyznach, takich jak: Robert Kubica, Jurek Owsiak czy Zbigniew Religa. Autor w dowcipny sposób przekonuje, że warto dążyć do celu i zaskakiwać swoją determinacją.

Marcela Mikołaj – „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów” – to druga część tej serii i kolejna zagadka do rozgryzienia, równie zabawna i nieoczywista, jednocześnie pouczająca. Best Seler i jego młode pomocnice – siostry Brukselki, zmierzą się z zaginięciem Wiórki Kokos!

Przyjemnej lektury!

 

Wzorowy czytelnik1aBiblioteka szkolna informuje, że w II semestrze roku szkolnego 2019/20 najlepiej: w kategorii klas 1 – 3 czytały klasy: 1 miejsce – 2a, 2 miejsce – 3a, w kategorii klas 4 – 6:
1 miejsce – 4a, 2 miejsce – 6b, 3 miejsce – 5b. 

Natomiast w całorocznym konkursie na wzorowego czytelnika w tym roku szkolnym w kategorii klas 1 – 3 zwyciężyły: Julia Bernacka – 2a, Ewa Ponczkowska – 2a, Wiktoria Sadurska – 3a, a w kategorii klas 4 – 8 wygrali: Maja Guzowska – 4a, Roksana Skajwo – 5a, Maja Grębowicz – 5b, Dominika Cybulla – 6a, Kamil Jarząb – 6b, Wiktoria Szlufik – 7a, Agnieszka Roguska – 8a, Roksana Banaszek – 8b.

Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wielu niezmiernie pasjonujących chwil podczas obcowania z książką.

 

0bibliotekaDrodzy Czytelnicy, ponieważ zbliża się koniec roku szkolnego przypominamy o konieczności szybkiego zwrotu wypożyczonych książek do biblioteki szkolnej. Również należy obowiązkowo oddać wszystkie wypożyczone podręczniki do biblioteki. Zwrot podręczników ma przebiegać w ten sposób, że uczniowie przynoszą podręczniki do szkoły w podpisanej reklamówce (imię, nazwisko ucznia i klasa), oddają Pani Woźnej w przedsionku szkoły. Ósmoklasiści muszą przynieść podręczniki najpóźniej do 22 czerwca, pozostali uczniowie najpóźniej do 25 czerwca. Jeśli czyjeś podręczniki są  w klasach na terenie szkoły, trzeba o tym poinformować bibliotekarzy, aby je zabrali do biblioteki.

Ponadto wszystkie wypożyczone książki i podręczniki powinny być właściwie przygotowane do zwrotu, w tym celu należy: usunąć wpisy dokonane ołówkiem, podkleić rozdarte lub wypadające kartki oraz usunąć własne materiały. Zagubienie lub uszkodzenie dołączonych do podręczników płyt CD skutkuje koniecznością zakupu całego podręcznika.
Uczniowie zobowiązani są do zwrotu podręczników, które nie mogą mieć cech zniszczenia, utrudniających ich dalsze użytkowanie. Przez zniszczenie podręcznika rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, zalanie napojami, popisanie, rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które uniemożliwiają korzystanie z nich w przyszłości.

W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji. Podręcznik do religii nie podlega zwrotowi.

Dane kontaktowe z biblioteką szkolną:

  • Wiadomość do Grażyna Meger na Librusie
  • Wiadomość do Jacek Bochenek na Librusie
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Foto w swiecie bajek basni i legenb1 czerwca 2020r. w ramach działań rozwijających czytelnictwo wśród uczniów klas 1– 6 zachęciłam 92 uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie online pt. „W świecie bajek, baśni i legend”. Wystarczyło skopiować poniższy link do przeglądarki internetowej: https://liblink.pl/4Sf1Bfu7JG i była zabawa gwarantowana. Organizator - Grażyna Meger.

 

 

Schowek04 zmDzisiaj zapraszam wszystkich uczniów naszej Szkoły na spektakle teatralne przygotowane w ramach Internetowego Teatru Telewizji Polskiej dla Szkół. iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie przedstawienia można obejrzeć o dowolnej porze dnia i w dowolnym dniu. Wystarczy tylko włączyć komputer i skopiować link:

https://iteatr.tvp.pl/36866129/spektakle

Tam właśnie znajdziemy aż osiem spektakli dla dzieci i młodzieży. Wszystkie są bardzo ciekawe, ale wybór należy do Was. Zatem zapraszam na przedstawienia teatralne: „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Psiakość”, „Baśń o trzech konikach”, „Pchła Szachrajka”, „Bajki robotów”, „Zostań przyjacielem”, „Krawiec Niteczka”, „Krzyżacy”. Dzisiaj mamy niecodzienną możliwość uczestniczenia w wyjątkowych spektaklach teatralnych bez wychodzenia z domu i za darmo. Zapraszam wszystkich chętnych na teatralną ucztę.

 

Foto zostan przyjacielem zmDzisiaj zapraszam wszystkich zainteresowanych na spektakl pt. „Zostań przyjacielem” pokazany na żywo w ramach iTeatr TVP dla szkół przez Miejski Teatr „Miniatura” w Gdańsku. Teraz dzięki udostępnieniu przez platformę VOD TVP możemy go obejrzeć w zaciszu domowym. Wystarczy tylko włączyć komputer i skopiować link, który znajduje się poniżej:

https://vod.tvp.pl/video/zostan-przyjacielem,zostan-przyjacielem,37464901

Przedstawienie trwa 56 minut i 5 sekund. Opowiada ono o historii przyjaźni pingwinki Pini, która uciekła z zoo i żółwia Franciszka porzuconego przez właścicielkę. Bohaterowie spotykają się przypadkiem i przeżywają wiele zabawnych, a czasem groźnych przygód. Sztuka pełna jest dziwnych stworzeń, a nawet duchów kaszubskich lasów! Inscenizację wyreżyserował sam autor Tomasz Man. Zatem zapraszam do teatru!

 

Ksiazka koronawirus okladak 126 kwietnia 2020r. Wydawnictwo Poradnia K wydało bezpłatnie książkę „Koronawirus. Książka dla dzieci” napisaną przez Elizabeth Jenner, Nia Roberts, Kate Wilson z ilustracjami Axela Schefflera. Książkę tę wydano i przetłumaczono w ekspresowym tempie na 47 języków. Książka dla dzieci o koronawirusie podbija świat i właśnie dotarła do Polski. "Coronabook" to stworzona pro bono książeczka z ilustracjami światowej sławy rysownika Axela Schefflera. Książka również jest dostępna w mistrzowskim wykonaniu Borysa Szyca w formie darmowego audiobooka – można posłuchać lub ściągnąć w 5 minut i za darmo. Link do tych wydawnictw znajduje się tutaj:

https://sklep.poradniak.pl/blog/aktualnosci/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci-pobierz-za-darmo

Zachęcam wszystkich do lektury tej książki lub wysłuchania audiobooka.

 

Darmowe ksiazki 1Na czas zamknięcia szkół biblioteka szkolna zaprasza do korzystania z darmowych książek, darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków, które oferują biblioteki cyfrowe i inne źródła. Poniżej przedstawiam ofertę, z której mogą korzystać uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Na szczególną uwagę zasługują portale:

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

http://chmuraczytania.pl/catalog.php

https://biblioteka.pl/artykul/Polecamy-Darmowy-ebook-o-koronawirusie/9618#comments

https://polona.pl/

Można skorzystać z propozycji firm i nieodpłatnych ebooków:

https://www.empik.com/czas-w-domu

http://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html

https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml

Bezpłatne audiobooki znajdziemy tutaj:

https://polska-poezja.pl/

https://open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV

http://audio-bajki.pl/

https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

Zachęcam do skorzystania z tych propozycji, które teraz wyjątkowo gratisowo oferują wyżej wymienieni, aby ciekawie zająć dzieci podczas narodowej kwarantanny.

 

Pan Kleks 3.jpg2 kwietnia 2020r. nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu czytelniczego online dla klasy czwartej pt. „Baśniowy świat pana Kleksa” (przeprowadzonego na platformie Librus w dniach od 24.03.2020r. do 31.03.2020r., udział wzięło 22 uczniów klasy 4a), wyłoniono zwycięzców: 1. miejsce - Zuzanna Krzywińska 2. miejsce - Łukasz Strzelecki 3. miejsce - Daniel Sekulski. Za udział w konkursie uczniowie zostali nagrodzeni punktami z zachowania. Organizator - Grażyna Meger

 

 

miedzynarodowy dzien teatru 22020 roku Międzynarodowy Dzień Teatru wypada 27 marca (w piątek) – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę rocznicy otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto państw. W tym roku teatry przeniosły swoje działanie do sieci internetowej i są dostępne online. Atrakcje na cały dzień zaplanował również sopocki Teatr na Plaży.  Dla dzieci proponuje: o godz. 11:00 zajęcia taneczno-ruchowe, o 13:00 spektakl online pt. „Ryba w koronie”. Dla dorosłych: o godz. 15:00 „Koronokonteksty”, o 17:00 „Mnie tam nie było…”, o 19:00 „Kocham Bałtyk”. Wideo będą dostępne w dniu emisji na Facebooku Teatru na Plaży: https://www.facebook.com/teatrnaplazy/ oraz przez tydzień na kanałach Youtube i Instagram. Zapraszam do korzystania z darmowej oferty teatru. Szkolny koordynator Internetowego Teatru TVP – Grażyna Meger.

Zostan w domu1Teraz nie trzeba wychodzić z domu, żeby znaleźć ciekawą książkę. Wystarczy poszukać w internetowych księgarniach i bibliotekach, które w obliczu aktualnej sytuacji, zalecanej kwarantanny, zachęcają do pozostania w domu i spędzenia wolnego czasu przy literaturze. Instytut Książki - narodowa instytucja kultury, powołana w 2004 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której zadaniem jest promocja polskiej literatury na świecie oraz popularyzacja książek i  czytelnictwa w Polsce, przekonuje, że już 6 minut czytania dziennie obniża poziom stresu o 60 procent. Dlatego włączmy się w akcję #TerazCzasNACzytanie# Fundacji Powszechnego Czytania i sięgnijmy po ciekawe książki z portalu www.lektury.gov.pl albo www.polona.pl

  • Foto 01a10 marca przeprowadzono konkurs czytelniczy dla klasy drugiej pt. „Czy znasz wiersze Jana Brzechwy?”. Przedtem uczniowie zostali zapoznani z książką pt. „Brzechwa dzieciom” i wysłuchali recytacji wierszy: „Kaczka – Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, „Leń”, „Zosia –  Samosia”,  „Kwoka”, „Sójka”, „Dzik”, „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie”, „Koziołeczek”, „Lis”, „Jajko”, „Sum”. Następnie zmierzyli się z testem sprawdzającym zrozumienie treści poszczególnych wierszy i rozwiązywali krzyżówkę z hasłem. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – Paweł Burda, II miejsce – Tomek Puchalski, III miejsce – Wiktoria Sadurska, Oliwier Czekalski, Patryk Wauter. Najlepsi otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i zakładki. Organizator konkursu – Grażyna Meger.

 

ITTVP dla szkol Tristan4 marca 2020 r. zagościł w naszej Szkole teatr, w ramach projektu Telewizji Polskiej Internetowy Teatr TVP dla szkół. Uczniowie w czytelni biblioteki szkolnej oraz klasa 6a pod opieką p. Jacka Bochenka oglądali „na żywo” spektakl pt. „Tristan i Izolda” z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. To historia o miłości, której legenda sięga aż XII wieku. On – zaufany rycerz wielkiego Władcy, któremu wiezie oblubienicę, a Ona – przyrzeczona innemu. Przeznaczenia nie sposób oszukać, dlatego gorące uczucie staje się niszczycielską siłą. To widowisko urzekające wizualnie. Niezwykle staranna, wysmakowana kompozycja scen, plastyczna uroda obrazów, gra świateł, efektowne kostiumy i oryginalne pomysły scenograficzne kreują świat pociągający i niezwykły.  Całość koordynowała – p. G. Meger.

 

Jezyk ojczysty21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji chętni uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe w miniteście dostępnym w bibliotece i odpowiedzieć na pytania sprawdzające znajomość poprawnej polszczyzny. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na piękno ojczystej mowy i konieczność dbania o poprawność języka polskiego. Test konkursowy rozwiązało 26 uczniów z klas 4 – 8. Najlepsze wyniki uzyskały: Daria Baziak 6b – 1. miejsce, Agnieszka Roguska 8a – 2. miejsce, Anastazja Sucharska 5a – 3 miejsce. Uczennice zostały nagrodzone dyplomami i książkami.

 

Czytelnictwo II semestr obBiblioteka szkolna informuje, że w II semestrze roku szkolnego 2017/18 najlepiej: w kategorii klas 1 – 3 czytały klasy: 1 miejsce – 3a, 2 miejsce – 3b, 3 miejsce – 1a, w kategorii klas 4 – 7: 1 miejsce – 5a, 2 miejsce – 6b, 3 miejsce – 4bNatomiast wzorowymi czytelnikami w tym półroczu w kategorii klas 1 – 3 okazali się: Paweł Burda – 1a, Maja Guzowska – 2a, Maja Rusek – 3a, Adam Burak – 3b. Natomiast w kategorii klas 4 – 7 są nimi: Aneta Krupińska – 4a, Kamil Jarząb – 4b, Wiktoria Pietrowska – 5a, Wiktoria Trojanowicz – 6a, Milena Szymczyk – 6b, Paweł Roguski – 7a, Weronika Szewel – 7b. Dziękujemy wychowawcom klas za przekazanie  pasji czytelniczej i motywowanie swoich uczniów  do  sięgania po książkę. Wyróżnionym uczniom (którym zostaną wraz ze świadectwem szkolnym wręczone pamiątkowe dyplomy wzorowego czytelnika) serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wielu niezmiernie pasjonujących chwil podczas obcowania z książką.

 

Zwrot ksiazek 2018 zmZgodnie z Regulaminem Biblioteki Szkolnej przypominamy o obowiązku zwrotu wypożyczonych książek w roku szkolnym 2017/2018. Czekamy na nie w bibliotece od 11 do 15 czerwca 2018 r. Po tym czasie zbiory biblioteczne będą udostępniane tylko w czytelni oraz na zajęcia lekcyjne. Termin zwrotu podręczników w każdej klasie będzie ustalony z wychowawcą. W klasach 1-7 podręczniki będą zbierane w ostatnim tygodniu między 18 a 21 czerwca.

 

 

 

 

Jaki nie czytam fotoWspólnie z „Biblioteką w Szkole” zapraszam wszystkich nauczycieli i uczniów naszej Szkoły do wzięcia udziału w akcji „Jak nie czytam, jak czytam” i pochwaleniu się przez uczniów (lub nauczycieli) czytaną książką w portalach społecznościowych.

Zabawa #JakCzytam jest prosta:

  1. Wystarczy zrobić sobie selfie z czytaną książką (najlepiej podczas akcji).
  2. Wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #JakCzytam w opisie.
  3. Ustawić prywatność zdjęcia na publiczne, by wyświetlało się wszystkim użytkownikom.
  4. Wziąć udział w losowaniu nagród (czytnik e-booków, 10 wybranych książek).
  5. Termin akcji: 8 czerwca 2018 r. (piątek), zalecana godz. 10.00. lub od 1 do 12 czerwca 2018 r.

Razem z głównym organizatorem akcji zachęcam, by wykorzystać naturalne dla uczniów środki komunikacji. Badania pokazują, że rekomendacja koleżeńska jest najskuteczniejszą formą zachęty do czytania. Jeżeli promocja czytania ma być skuteczna, musi trafiać do uczniów. Pokażmy, że czytaniem można i należy się chwalić.

Foto strona wiem wiecej6 czerwca 2018 r. został przeprowadzony konkurs ze znajomości lektur dla klasy 2a pt. „Kto czyta, wie więcej”. Składał się on z jedenastu konkurencji: pytań, krzyżówki, rebusów, zgadnij tytuł i autora wiersza, zgadnij bohatera bajki, opowiedz o swojej ulubionej książce, wzorowo przeczytaj tekst, łamańców językowych, z jakiej bajki pochodzi rekwizyt, odgadnięciu - jaki wiersz śpiewa Michał Bajor. W konkursie brała udział cała klasa, jednak najwięcej punktów uzyskały uczennice: Weronika Wietrzykowska-Wikarska, Dominka Jankowska, Weronika Jarczyńska i Zuzanna Krzywińska. Dzieci zostały nagrodzone przez organizatorkę konkursu p. Grażynę Meger: zakładkami, książkami, planami lekcji na nowy rok szkolny.

                                                                      

Erasmus Day zdjęcieW ramach Eramusa+ Day oprócz zajęć o wielokulturowości został przeprowadzony w klasach czwartych konkurs plastyczny na wykonanie flagi wybranego państwa techniką orgiami z kółek. Komisja konkursowa w składzie: p. A. Kujawska-Kożuchowska i p. E. Wojciechowska ogłasza wyniki: 1. miejsce zdobyli uczniowie klasy 4b:Maja Paszke, Natalia Łukaszewicz, Anna Kłączyńska, Adam Jarowski; 2. miejsce 4b: Martyna Gołojuch, Zuzanna Bober, 3. miejsce 4a:Martyna Wauter, Maja Krzyżanek. Jury przyznało także wyróżnienia dla Marcela Lewandowskiego i Kacpra Taczały z klasy 4a oraz dla Nataszy Grudniewskiej i Kseni Temborowicz z klasy 4b. Wymienieni uczniowie 5 czerwca 2018 r. zostali nagrodzeni dyplomami, zakładkami i książkami, które uroczyście im wręczyła i pogratulowała Pani Wicedyrektor Jolanta Porada. Zajęcia przygotowały pp. Brygida Skolarus i Grażyna Meger.

img 20180529 wa0020

W dniu 29 maja na  pediatrii odbyło się spotkanie z ciekawą książką. W ramach kontynuacji akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” gościliśmy na oddziale bibliotekarkę naszej szkoły panią Grażynę Meger. Pani Grażyna zaprezentowała dzieciom książkę „ Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka – pacjenta niemal wszystko!” Grzegorza Kasdepke. Przeczytała fragment pt. „Pomyłka”, w którym to Bliźniacy trafiają do szpitala na dwa różne oddziały. Fragment ten odnosił się do prawa zachowania tajemnicy o chorobie pacjenta. Wyjaśniał też kto może udzielać informacji i komu takie informacje są udzielane, dlaczego dokumentacja medyczna powinna być chroniona i dostępna wyłącznie personelowi medycznemu, choremu i jego opiekunom. Poza tym dzieci dowiedziały się, dlaczego nie mogą się spotykać, jeśli przebywają na różnych oddziałach oraz na co się narażają, gdy łamią tę zasadę. Na koniec pani Grażyna zachęciła w rozmowie do korzystania ze zbiorów biblioteki w szkole i z osiedlowych bibliotek oraz zachęciła do codziennego czytania. Pacjenci otrzymali też zakładkę do książki i mogli skorzystać z łamigłówek umysłowych: kolorowanek, labiryntów, krzyżówek i zabaw kreatywnych – np. ukryty rysunek - łączenie cyfr. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a dzieci z ciekawością słuchały i uczestniczyły w spotkaniu. Bardzo dziękujemy pani Grażynie za spotkanie i ciekawe zajęcia. W podziękowaniu  p. Grażyna otrzymała  od pacjentów i nauczycieli Certyfikat Znakomitego Lektora.

01 1ma Burak Aleksandra zm29 maja 2018 r. komisja w składzie: p. B. Skolarus, p. A. Kujawska-Kożuchowska ogłosiła wyniki bibliotecznego konkursu plastycznego pt. „Jak wygląda mól książkowy” , zorganizowanego w ramach XV edycji Ogólnopolskiego Programu TYDZIEŃ BIBLIOTEK. W konkursie wzięło udział 37 uczniów z klas 1 – 7. Spośród wszystkich prac plastycznych wybrano i nagrodzono najciekawsze. Dyplomy i nagrody książkowe za zajęcie miejsc otrzymują, w kategorii klas 1-3, 1.miejsce Aleksandra Burak 1a, 2. miejsce Weronika Wietrzykowska-Wikarska, 3. miejsce Klaudia Mętel 2a, wyróżnienia: Maja Olszewska 1a, Wiktoria Furtak 2a. W kategorii klas 4-7: 1 miejsce: Wiktoria Trojanowicz 6a, 2 miejsce: Wiktoria Schabowska 6b, wyróżnienie Jakub Johaniuk 6b. Nagrodzono uczniów dyplomami i książkami.

 

Foto sprawdz czy umiesz17 maja 2018 r. nastąpiło podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu polonistycznego „Sprawdź, czy umiesz”. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas szóstych, wytypowanych przez nauczycieli języka polskiego i wychowawców. Główne zadania uczestników konkursu skupiały się na: wybraniu poprawnej odpowiedzi, określeniu właściwego przypadka rzeczownika, zaznaczeniu poprawnych sformułowań, wybieraniu poprawnych form czasowników, podkreślaniu prawidłowej formy związku frazeologicznego, tworzeniu nazw mieszkańców, tworzeniu nazwisk żon i córek, określaniu poprawności form rzeczowników i napisaniu dyktanda. Oto wyniki konkursu: I miejsce zajęła Rozalia Perchacz z klasy 6a, II miejsceMilena Grzybowska 6b, III miejsceWiktoria Trojanowicz 6a. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i książkami! Całość przygotowała - p. Grażyna Meger.

 

Piotrus Pan strona zm15 maja 2018 r. po raz kolejny zagościł w naszej Szkole Internetowy Teatr Telewizji Polskiej dla Szkół. Tym razem uczniowie z klasy 3a i 3b pod opieką swoich wychowawczyń: p. Katarzyny Kiersnowskiej i p. Bożeny Helinskiejoglądali na dużym ekranie, „na żywo”, bezpośrednią transmisję spektaklu pt. „Piotruś Pan” z Teatru Maska w Rzeszowie. To piękna opowieść o świecie dzieci, w którym tykanie budzika to sygnał, że zbliża się krokodyl i że gdzieś nieopodal na pewno są piraci. Kiedy więc uwierają cię ramy dobrego wychowania i rozsądku, wybór jest prosty - Nibylandia! Druga gwiazda na prawo, i prosto, aż do poranka. Wystarczy tylko chcieć. A ponieważ w Nibylandii wszystko jest możliwe, niewykluczone także, że pobyt tam sprawi, że dorośli na nowo odkryją świat baśni, a dzieci odnajdą się w świecie dorosłych. Następnie wszyscy trzecioklasiści pokolorowali ilustracje tematycznie związane z obejrzaną sztuką. Całość koordynowała – p. Grażyna Meger.

 

Foto strona1W dniach od 9 do 11 maja 2018 r. przeprowadzone zostały w naszej Szkole zajęcia dla klas: 4a i 4b przybliżające kulturę krajów uczestniczących w Projekcie Erasmus+ „Młody Europejczyk – Świadomy i bezpieczny obywatel świata”. Uczniom przedstawiono i omówiono prezentację w PowerPoincie pt. „Wielokulturowość partnerów projektu Erasmus+”ze szczególnym wyjaśnieniemznaczenia barw we wszystkich flagach państw uczestniczących w Projekcie. Następnie wszyscy uczniowie przystąpili do konkursu plastycznego na wykonanie flagi wybranego państwa techniką orgiami z kółek. Zajęcia przygotowały panie: Brygida Skolarus i Grażyna Meger przy współudziale nauczycieli: p. Z. Steca, księdza Wojciecha Nowotarskiego i p. Angeliki Kujawskiej-Kożuchowskiej.

 

plakat dowolnosc czytaniaW dniach 8-15 maja 2018 r. w Polsce odbędzie się XV edycja Ogólnopolskiego Programu TYDZIEŃ BIBLIOTEK. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji itp. W tym roku hasło TYGODNIA BIBLIOTEK 2018 brzmi „DoWolność Czytania”. W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" rozumiemy jako zależne wyłącznie od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne. Hasło to nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu. Z okazji tego święta biblioteka zaprasza czytelników do wspólnej zabawy m.in. na: Plastyczny konkurs biblioteczny pt. „Jak wygląda mól książkowy?”, Kiermasz książek, Podaruj książkę bibliotece – wybierz nowy dom dla książki, Podsumowanie konkursu „Sprawdź, czy umiesz?” dla klas szóstych, Czytanie „120 przygód Koziołka Matołka”, Czytanie literatury dla najmłodszych w języku angielskim, a także ogłasza amnestię od 8 maja do 12 maja – zachęcamy dłużników do zwrotu „przetrzymywanych” książek. Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

 

Foto strona zmW poniedziałek 23 kwietnia był Dzień Książki, nie mógł się on odbyć bez czytelników, prawdziwych czytelników, którzy przynieśli z domu swoje ulubione książki. Każdy z tych uczniów mógł w tym dniu pochwalić się posiadaniem lub wskazaniem i wybraniem z bibliotecznych półek swojej ulubionej, która wywarła na nim największe wrażenie i pozostała na trwałe w jego pamięci. Następnie wszyscy uczniowie pozowali do pamiątkowych zdjęć, w ramach sesji fotograficznej „Z książką w dłoni”. To wydarzenie niech będzie dla społeczności szkolnej niecodzienną formą reklamy książek, czytelnictwa i biblioteki szkolnej, która ma sporo do zaoferowania swoim odbiorcom, bo aż kilkanaście tysięcy woluminów. Zapraszamy do czytania, ponieważ jak powiedział Jan RakKsiążki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.Całość zorganizowała -   p. G. Meger

                                                                                                                    

plak23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. W roku 2018 Ateny zostały wybrane Światową Stolicą Książki. Z okazji tego święta, w tym dniu (w poniedziałek), biblioteka szkolna zaprasza zainteresowanych uczniów ze swoją ulubioną książką do pamiątkowego zdjęcia pt. „Z książką w dłoni” oraz na czytanie literatury dziecięcej podczas przerwy obiadowej.

 

Foto Tomek SawyerzmOd 23 lutego do 5 marca 2018 r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli Szkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Portret Tomka Sawyera”, w ramach innowacji „Popularyzacja książki poprzez media”, prowadzonej przez p. G. Meger Celem konkursu była rozpowszechnianie literatury oraz bohaterów książkowych, a także wyrażanie własnych uczuć i przeżyć związanych z obejrzanym filmem i przeczytaną książką. Uczestnicy wykonali prace dowolną techniką plastyczną na papierze w formacie A-4 podczas zajęć muzycznych pod kierunkiem p. A. Kujawskiej-Kożuchowskiej. W dniu 7 marca 2018 r. komisja konkursowa w składzie: p. E. Wojciechowska, p. A. Kujawska-Kożuchowska, p. G. Meger spośród 34 prac, które wpłynęły na konkurs, postanowiła przyznać: pierwsze miejsce – Anecie Krupińskiej 4a i Zuzannie Bober 4b; drugie miejsce – Natalii Korzeń 4a i Kacprowi Fecko 4b; trzecie miejsce – Arianie Raczyńskiej 4a i Annie Kłączyńskiej 4b. 15 marca 2018 r. za udział w konkursie uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i książkami.

 

Foto Tomek Sawyerzm23 lutego 2018 r. uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką p. A. Kujawskiej-Kożuchowej, ks. W. Nowotarskiego, w ramach innowacji „Popularyzacja książki poprzez media” prowadzonej przez p. G. Meger, obejrzeli na dużym ekranie animowaną ekranizację powieści wielkiego amerykańskiego pisarza Marka Twaina - „Przygody Tomka Sawyera”. Bohaterem opowieści jest Tomek Sawyer, chłopiec, wychowywany przez surową ciotkę Polly. Tomek mieszka w małym miasteczku nad wielką rzeką Missisipi. Zamiłowanie do szalonych przygód i ciekawość świata sprawiają, że Tomek bierze udział w wielu porywających wydarzeniach, zdobywa przyjaciół i przyprawia o zawrót głowy ciotkę Polly. Następnie uczniowie zostali zachęceni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Portret Tomka Sawyera”.

                                                                                             

Pasowanie na czytelnika2018 zm21 lutego 2018 r. odbyło się w naszej Szkole uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników szkolnej biblioteki pt. ZACZAROWANY BAJEK ŚWIAT. Impreza miała miejsce w stołówce szkolnej, gdzie uczniowie klasy pierwszej, drugiej i dwóch klas trzecich pod opieką wychowawczyń pp.: D. Pawelczyk, I. Maciaszek, K. Kiersnowskiej, B. Helinskiej oraz p. B. Grądzkiej (nauczycielki informatyki) i p. wicedyrektor J. Porady uczestniczyli w uroczystości. Wszyscy uczniowie brali czynny udział w pasowaniu: śpiewali piosenki, gimnastykowali się w rytm muzyki, oglądali film o alfabecie „Alfphabet for kids”, rozwiązywali zagadki. Atrakcją uroczystości był występ taneczny uczennic z klasy 5a, które pod opieką p. A. Kujawskiej-Kożuchowskiej przygotowały taniec do muzyki pt. „Minionki”. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało książeczkę z zakładką oraz dyplom dla całej klasy. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych. Nad całością imprezy czuwała - p. G. Meger.

 

ferie z ksiazkaOceny wystawione i już nic więcej w tym semestrze nie da się zrobić. Po wystawieniu ocen – wiadomo – wszystkim marzą się ferie!!! Powoli można już planować, co dobrego i fajnego będziecie robić w tym błogim czasie. Z pewnością wartą rozważenia propozycją jest dobra książka z biblioteki szkolnej. Książka może okazać się niezwykłym przedmiotem, który wywoła na Twojej twarzy uśmiech, gniew, rozczarowanie. Dzięki niej przeniesiesz się w zupełnie inny świat, gdzie poznasz zupełnie inne życie... Zapraszamy i zachęcamy do lektury, a że mamy bogatą propozycję książek, m.in. zakupionych w ramach realizacji projektu MEN pt.” Książki Naszych Marzeń”, to i jest z czego wybierać. Życzymy przyjemnej lektury.

 

Czytelnictwo 1 semestrBiblioteka szkolna informuje, że w I semestrze roku szkolnego 2017/18 najlepiej: w kategorii klas 1 – 3 czytały klasy: 1 miejsce – 3a, 2 miejsce – 2a, 3 miejsce – 3b, w kategorii klas 4 – 7: 1 miejsce – 6a, 2 miejsce – 4a, 3 miejsce – 7a. Natomiast wzorowymi czytelnikami w tym półroczu w kategorii klas 1 – 3 okazały się: Maja Guzowska – 2a, Zuzanna Krzywińska – 2a, Martyna Małyska – 3a, Wiktoria Słowik – 2a, Maja Rusek – 3a. Natomiast w kategorii klas 4 – 7 są nimi: Wiktoria Trojanowicz – 6a, Aneta Krupińska – 4a, Kamil Jarząb – 4b. Dziękujemy wychowawcom klas za prze-kazanie  pasji czytelniczej i motywowanie swoich uczniów  do  sięgania po książkę. Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wielu niezmiernie pasjonujących chwil podczas obcowania z książką.

 

 

DSCF6124zmW dniach od 5 do 7 grudnia 2017 r. przeprowadzone zostały w naszej Szkole zajęcia dla klas 1–3, przybliżające kulturę krajów uczestniczących w projekcie Erasmus+ pt. „Wielokulturowość partnerów projektu Erasmus+”, następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym Ilustracja do bajki litewskiej pt. „Lekcja ojca”. 20 grudnia 2017 r. komisja konkursowa spośród 65 prac, które wpłynęły na konkurs, postanowiła przyznać: I miejsce - Adamowi Burakowi 3b, II miejsce - Dagmarze Uznańskiej 3a, III miejsce Pawłowi Cichowiczowi 3b, oraz wyróżnienia dla: Pawła Burdy 1a, Vadima Okołotowicza 1a, Weroniki Jarczyńskiej 2a, Zuzanny Pruszyńskiej 2a, Karoliny Słowik 3b. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie dostali dyplomy, nagrody książkowe, kalendarze, smycze z logo Erasmusa+. Nagrodzone prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w świetlicy szkolnej. Zajęcia przygotowały pp. Elżbieta Wojciechowska i Grażyna Meger, we współpracy z wychowawczyniami klas nauczania zintegrowanego: pp. D. Pawelczyk, I. Maciaszek, K. Kiersnowskiej i B. Helinskiej. Organizatorki także pragną podziękować pp. B. Grądzkiej i I. Poźniak za nagrody oraz p. Dyrektorowi P. Dajerowi za uroczyste podsumowanie konkursu i wręczanie nagród.  

  

Kopciuszek strona zm 13 grudnia 2017 r., po raz kolejny w tym roku szkolnym, zagościł w naszej Szkole teatr, w ramach projektu Telewizji Polskiej Internetowy Teatr TVP dla szkół. Uczniowie z klas: 6a i 6b pod opieką p. Grażyny Meger oglądali „na żywo” spektakl pt. „Kopciuszek” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. „Kopciuszek” to jedna z najbardziej znanych i lubianych baśni, przedstawiana w wielu wersjach na całym świecie. To opowieść o tym, że los sprzyja ludziom dobrym i szlachetnym. Oprócz Wróżki pojawiają się tam gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty, a wszystko to za sprawą magii teatru lalek. Całość koordynowała – p. G. Meger.

 

Foto strona 2W dniach od 5 do 7 grudnia 2017 r. przeprowadzone zostały w naszej Szkole zajęcia dla klas 1 – 3, przybliżające kulturę krajów uczestniczących w Projekcie Erasmus+. Uczniom przedstawiono prezentację w PowerPoincie pt. „Wielokulturowość partnerów projektu Erasmus+”, przeczytano fragmenty bajek (cypryjskiej, greckiej, litewskiej, portugalskiej, tureckiej i polskiej). Następnie zapoznano z bajką litewską pt. „Lekcja ojca” Mary Stanelyte oraz omówiono morał wynikający z treści utworu. Potem wszyscy uczniowie przystąpili do konkursu plastycznego na najładniejszą ilustrację do wybranej bajki. Zajęcia przygotowały panie: Elżbieta Wojciechowska i Grażyna Meger przy współudziale wychowawców klas nauczania zintegrowanego: p. D. Pawelczyk, p. I. Maciaszek, p. K. Kiersnowskiej i p. B. Helinskiej.

 

DSCF6077 1W październiku uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zorganizowanym przez bibliotekę szkolną konkursie plastycznym pt. Moje ulubione zwierzątko”. Celem konkursu było wyrażanie własnych uczuć i przeżyć związanych ze zwierzętami oraz motywowanie dzieci do pogłębiania wiedzy o środowisku naturalnym człowieka. Uczestnicy mogli wykonać prace dowolną techniką plastyczną na papierze w formacie A-4. Nagrodzono dyplomami i figurkami zwierząt następujących uczniów za zajęcie: I miejsca – Wiktorię Sadurską 1a i Weronikę Wietrzykowską-Wikarską 2a, II miejsca – Sabinę Ciszewską 1a, III miejsca – Martynę Siptę 3b, IV miejsca – Maję Rusek 3a. Gratulujemy nagrodzonym uczniom i życzymy następnych szkolnych sukcesów! Konkurs zorganizowała i przeprowadziła przy współudziale wychowawców klas – p. Grażyna Meger.

 

Ksiega dzungli foto 640x45217 października 2017 r. po raz pierwszy,w tym roku szkolnym, zagościł w naszej Szkole Internetowy Teatr Telewizji Polskiej dla Szkół.Uczniowie z klas: 1a, 2a, 3a, 3b pod opieką swoich nauczycielek: p. D. Pawelczyk, p. E. Wojciechowskiej, p. K. Kiersnowskiej, p. B. Helinskiej oglądali na dużym ekranie „na żywo” bezpośrednią transmisję spektaklu pt. „Księga dżungli” z Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi. To znana i uwielbiana przez dzieci na całym świecie opowieść o „ludzkim szczenięciu” Mowglim - chłopcu wychowanym przez wilki, żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli. Uczniowie zostali zachęceni do udziału w konkursie plastycznym pt. „Moje ulubione zwierzątko”. Nagłośnienie do emisji teatru przygotował – p. J. Bochenek. Całość koordynowała – p. G. Meger.

 

wakacje biblioteka

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy wesołych,

słonecznych i bezpiecznych wakacji, udanego

wypoczynku, wielu niezmiernie pasjonujących chwil

podczas obcowania z dobrą książką oraz szczęśliwego

powrotu do szkoły.

 

 

  Baner konkursuMiło mi poinformować społeczność szkolną, że nasi uczniowie zostali wyróżnieni w ogólnopolskich konkursach. I tak w XII Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z poprawną polszczyzną na co dzień” wyróżnienie otrzymała Maja Jabczyńska z klasy 5b. Natomiast w II Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Savoir-vivre na co dzień” wyróżniono Kacpra Wasilewskiego z klasy 6a. Uczniów do konkursów przygotowywała p. Grażyna Meger.

 

 

Album foto zmnZapewne wszyscy pamiętamy, że nasza Szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Programie „Książki naszych marzeń”, którego inicjatorem było Ministerstwo Edukacji Narodowej. Między innymi, w ramach tego projektu, wychowawcy klas 1-6 spośród 120 nowych książek wybrali jedną, z którą zapoznali uczniów podczas lekcji wychowawczych. Następnie nauczyciele przeprowadzili na lekcjach zajęcia plastyczne, zorganizowali konkursy i dostarczyli do biblioteki ilustracje tematycznie związane z czytaną lekturą. W taki sposób powstał Album – Książki naszych marzeń w SP nr 9 w Słupsku”. Zainteresowani czytelnicy mogą się z nim zapoznać w czytelni szkolnej.

 

Czytelnictwo II semestr 1 1Biblioteka szkolna informuje, że w II semestrze roku szkolnego 2015/16 najlepiej: w kategorii klas 1 – 3 czytały klasy: 1 miejsce – 2b, 2 miejsce – 2a, 3 miejsce – 1a, w kategorii klas 4 – 6: 1 miejsce – 5a, 2 miejsce – 4a, 3 miejsce – 4b. Natomiast wzorowymi czytelnikami w tym półroczu w kategorii klas 1 – 3 okazali się: Maja Rusek – 1a, Maja Grembowicz – 1b, Aneta Krupińska – 2a, Kacper Fecko – 2b, Kępska Karolina – 3a, Wiktoria Piotrowska – 3b. Natomiast w kategorii klas 4 – 6 wzorowymi czytelnikami są: Dagmara Podgórska – 4a, Wanesa Rzepka – 4b, Małgorzata Marach – 5a, Klaudia Kozłowska – 5b, Wiktoria Wojdasiewicz – 6a, Natalia Czarniak – 6b. Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wielu niezmiernie pasjonujących chwil podczas obcowania z książką.

 

 

Zgodnie zFoto 01 Regulaminem Biblioteki Szkolnej przypominamy o obowiązku zwrotu wypożyczonych książek (w tym również bezpłatnych podręczników) wypożyczonych w roku szkolnym 2015/2016. Czekamy na nie w bibliotece od dnia 15 czerwca 2016 r. Po tym czasie zbiory biblioteczne będą udostępniane tylko w czytelni oraz na zajęcia lekcyjne. Jednocześnie zachęcamy Was do czytania książek w czasie wakacji. Biblioteka szkolna, co prawda będzie nieczynna, ale zawsze możecie skorzystać z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Dobra książka uprzyjemni Wam niejeden wieczór lub pochmurny dzień, a przeczytanie kilku lektur z pewnością "zaprocentuje" w czasie nowego roku szkolnego.

 

Foto dzien matkiZ okazji nadchodzącego Dnia Matki już 24 maja 2016 roku Koło Przyjaciół Biblioteki SYLABA, pod kierunkiem p. Grażyny Meger, zaprosiło klasy: 1a, 1b, 2a, 4a, 4b, 5a, 5b na przedstawienie pt. KABARET-DZIEŃ MATKI. W inscenizacji występowały osoby: Narrator, Matka I, Matka II, Matka III, Dziecko I, Dziecko II, Dziecko III, Dziecko IV, Sędzia. Przedstawienie przeplatały piosenki o miłości, zgodzie, życiu. Uroczystość została uświetniona tańcem wykonanym przez uczennice z klasy 4a do muzyki Michaela Jacksona. Zespół taneczny był przygotowywany przez p. Andżelikę Kujawską-Kożuchowską. Cieszymy się, że ta szkolna uroczystość dostarczyła uczniom, nauczycielom i zaproszonym Rodzicom wielu wzruszeń, przemyśleń, radości i szczęścia.

 

plakatTB2016

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2016 jest „Biblioteka inspiruje”. W tym roku przypada on na dni od 8 do 15 maja. Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich uczniów naszej biblioteki do aktywnego udziału. Szczególnie polecamy i zachęcamy do wizyt w czytelni, a tam do czytania komiksów Gigant oraz nowości książkowych pozyskanych w ramach Rządowego Programu KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ.

 

 

Foto na strone 640x45227 kwietnia 2016 r. po raz kolejny zagościłw naszej Szkole Internetowy Teatr Telewizji Polskiej dla szkół. Tym razem uczniowie z klas: 4a i 4b pod opieką nauczycieli: p. D. Milczarek, p. D. Nowakowskiej, p. S. Siedlar, p. I. Sysojewa-Osińskiego oglądali na dużym ekranie „na żywo” bezpośrednią transmisję spektaklu pt. „Baśń o zaklętym kaczorze” Teatru Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Było dużo wędrowania, bo jak to z wielkimi miłościami bywa, czasem trzeba pójść za ukochanym aż na koniec świata, w stalowych trzewiczkach, przez góry, lasy i morza…

 

BIBLIOTEKA plakat 2

Od 18 kwietnia do 16 maja 2016 r. biblioteka szkolna zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w akcji pt. ZOSTAŃ SPONSOREM SWOJEJ BIBLIOTEKI, PRZYNIEŚ PRZECZYTANE KSIĄŻKI. Zbieramy książki w dobrym stanie i o różnorodnej tematyce, literaturę dziecięcą i młodzieżową, lektury dla szkoły podstawowej, mile widziane komiksy i książki dla dzieci. Najciekawsze publikacje wzbogacą zbiory biblioteki. Część z nich wystawiona będzie na Kiermaszu Książek i Podręczników organizowanym  podczas Festynu Rodzinnego. Zaangażowanych w akcję uczniów nagradzamy dodatnimi punktami z zachowania.

 

 

Foto na strone16 marca 2016 roku Koło Przyjaciół Biblioteki SYLABA, pod kierunkiem p. G. Meger, zaprosiło klasy: 2a, 2b, 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 5b na przedstawienie pt. KOPCIUSZEK INACZEJ 2016.pl. W inscenizacji występowały osoby: Narrator 1., Narrator 2., Narrator 3., Bernadetka-Kopciuszek, Ojciec, Macocha, zła siostra Krystyna, zła siostra Justyna, Chrzestna, Karol Książę. Cała opowieść zakończyła się bajkowym happy endem: dorośli się dogadali, dzieciom się wytłumaczyło, że nikt nie jest gorszy, choćby, mówił, czy wyglądał inaczej. Od tej pory wszyscy żyli w zgodzie i miłości, wystarczyło siebie posłuchać nawzajem. Przedstawienie przeplatały piosenki o przyjaźni, miłości, zgodzie, życiu oraz taniec do piosenki ”Albatros”. Na koniec widzowie zostali zapoznani z prezentacją pt.: „Czy warto czytać?”, popularyzującą Rządowy Program „Książki naszych marzeń”. Były to zajęcia otwarte dla społeczności szkolnej.                                                                                                    

Foto na strone 3 14 marca 2016 r. w naszej Szkole odbył się I etap II Ogólnopolskiego Konkursu „Savoir-vivre na co dzień”. Głównym celem konkursu jest propagowanie grzeczności obyczajowej, jako elementu nie tylko kultury społecznej, ale także kultury języka polskiego. W naszej szkole sześcioro uczniów wzięło w nim udział. Test składał się w większości z zadań zamkniętych, było jedno pytanie, na które uczniowie mieli samodzielnie udzielić odpowiedzi. Jednocześnie należy podkreślić, że żaden test konkursowy nie rozstrzyga, ani nie mierzy „stopnia grzeczności i kultury osobistej człowieka”. Ten test to tylko (aż?) przyczynek do rozmów i zastanowienia się nad tym, co zrobić i jak to zrobić, by świat wokół nas był „grzeczniejszy” – przede wszystkim dzięki nam. Dziękuję uczniom za udział w konkursie, teraz z niecierpliwością czekamy na jego wyniki (18 maja). Szkolny organizator konkursu – p. Grażyna Meger.

 

Foto 03 KNM zmZapraszamy od 8 marca na wystawę prac plastycznych i literackich, zamieszczoną na tablicy ekspozycyjnej na drugim piętrze naszej Szkoły. Prace tam zamieszczone powstawały w miesiącu styczniu i lutym 2016 r. pod kierunkiem p. Elżbiety Wojciechowskiej, w ramach prowadzonej innowacji pt. „Świat widziany oczami młodych artystów”. W ten sposób p. E. Wojciechowska włączyła się do Rządowego Programu KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ. W tym celu zaangażowała dzieci ze świetlicy oraz koła plastycznego do zajęć artystycznych, podczas których wykorzystała książki zakupione do biblioteki szkolnej. Szczególnie zapoznała uczniów z książką Marcina Przewoźniaka pt. „Zgaduj – zgadula”. I tak na jej podstawie uczniowie wykonali wspaniałe prace plastyczne i literackie, które przedstawiono na holu drugiego piętra naszej Szkoły. Gratulujemy opiekunce koła i uczniom.

 

Czytelnictwo I semestr 1 1Biblioteka szkolna informuje, że w I semestrze roku szkolnego 2015/16 najlepiej: w kategorii klas 1 – 3 czytały klasy: 1 miejsce – 2b, 2 miejsce – 3b, 3 miejsce – 2a, w kategorii klas 4 – 6: 1 miejsce – 5a, 2 miejsce – 4b, 3 miejsce – 4a. Natomiast wzorowymi czytelnikami w tym półroczu w kategorii klas 1 – 3 okazali się: Lena Długołęcka – 2b, Aneta Krupińska – 2a, Anna Kłączyńska – 2b, Wiktoria Pietrowska – 3b, Karolina Słowik – 2b. Natomiast w kategorii klas 4 – 6 są: Małgorzata Marach – 5a, Sara Kasina – 4b, Wiktoria Wojdasiewicz – 6a, Wiktoria Boratyńska – 5a, Julia Piotrowska – 5a. Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wielu niezmiernie pasjonujących chwil podczas obcowania z książką.

 

 

indeksZnamy już wyniki II etapu XII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, którego organizatorem w Szkole jest p. G. Meger. W drugiej rundzie konkursu można było otrzymać najwięcej 30 punktów, natomiast aby dostać się do finału należało zdobyć 28 pkt. Reprezentanci naszej Szkoły wypadli bardzo dobrze: Maja Jabczyńska z klasy 5b uzyskała 26 pkt, Filip Rajter z klasy 5a zdobył 26 pkt. Pozostali uczestnicy otrzymali po 25 punktów każdy: Wiktoria Boratyńska – 5a, Adrian Lorenc – 5a, Martyna Kowalik – 5b, Rozalia Perchacz – 5a. Wyżej wymienieni uczniowie będą nagrodzeni: stosownymi ocenami z języka polskiego, punktami z zachowania, wpisem na świadectwie szkolnym oraz dyplomami i prezentami od organizatora konkursu. Gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia następnym razem, w nowym roku szkolnym.

 

11 02 2016 SCRABBLE 2 ZMNPodczas zajęć realizowanych w ramach etyki, uczniowie pod kierunkiem prowadzącej lekcje p. Grażyny Meger, bardzo chętnie grają w jedną z najpopularniejszych gier słownych na świecie – Scrabble. Gra polega na losowaniu płytek z literami i kolejnym układaniu z nich słów w sposób przypominający krzyżówkę na planszy. Ułożone słowa są punktowane, przy czym grę wygrywa ten, kto łącznie zdobędzie większą liczbę punktów. Tym razem wygrał Kacper Wasilewski z klasy 6a. Wszyscy wiemy, że Scrabble to jedna z jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie. Pomaga ona rozwijać umiejętność logicznego myślenia, dedukcji i wyszukiwania nowych strategii, poszerza słownictwo uczestników. Pobudza także i rozwija wyobraźnię dzieci i młodzieży. Zatem zapraszamy wszystkich chętnych do czytelni w każdy czwartek na siódmą lekcję.

 

Kopia DSC 003410 lutego 2016 odbyło się w naszej Szkole uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników szkolnej biblioteki. Uroczystość miała miejsce w sali gimnastycznej, która na tę okoliczność przeistoczyła się w ogromną grę planszową. Uczniowie, aby dostać się do wrót biblioteki musieli rzucać ogromną kostką a następnie przesuwać swoje gigantyczne pionki o wyrzuconą liczbę oczek, jednak aby zdobyć prawo do rzutu kostką przyszli użytkownicy szkolnej biblioteki musieli odpowiedzieć na pytanie, które wcześniej wylosowali. Pytania dotyczyły znajomości bajek, baśni i wierszy, które zastały omówione na lekcjach w pierwszym semestrze. Wszystkie dzieci znakomicie się bawiły, a zwieńczeniem uczniowskich trudów było symboliczne przejście przez bramę biblioteki. Od tej pory pierwszaki z naszej Szkoły są pełnoprawnymi użytkownikami szkolnej  biblioteki.

 

 

Foto 05 640x454 W miesiącu styczniu i lutym 2016 r. p. Brygida Skolarus, w ramach prowadzonej innowacji pt. „Twórcze zabawy plastyczne – sztuka składania i wycinania papieru techniką orgiami i kirigami”, włączyła się do Rządowego Programu KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ. W tym celu zaangażowała dzieci ze świetlicy oraz koła Ligi Morskiej do zajęć plastycznych, podczas których wykorzystała cztery książki zakupione do biblioteki szkolnej. Są to Doroty Dziamskiej: „Magiczne kółeczka”, „Bajkowe kółeczka”, „Nacinamy kółeczka” oraz Agnieszki Frączek, Doroty Dziamskiej „Orgiami z wierszykami”. Na ich podstawie uczniowie wykonali wspaniałe prace plastyczne, które zostały wyeksponowane w świetlicy i bibliotece szkolnej. Gratulujemy opiekunce koła i uczniom.

                                                                                 

Foto na ferie 2015 16Już niedługo będą ferie zimowe, dlatego wszystkim uczniom przypominamy, że dzięki funduszom Rządowego Programu KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o 120 tytułów nowych książek. Książki te zostały zakupione po wcześniejszych konsultacjach z uczniami i nauczycielami. Na półkach mamy nowe książki przygodowe, podróżnicze, fantastyczne, książki dla miłośników zwierząt oraz „poczytajki” dla najmłodszych czytelników. Słowem na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i w ten sposób przyjemnie i ciekawie spędzi czas wolny od nauki podczas ferii zimowych. Serdecznie zapraszamy po ciekawe książki na ferie.

 

Foto 4 02 2016 karuzela 640x4524 lutego 2016 r. po raz kolejny w naszej Szkole zagościł Internetowy Teatr Telewizji Polskiej dla szkół. Tym razem uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki SYLABA pod opieką p. Grażyny Meger, oglądali na dużym ekranie „na żywo” bezpośrednią transmisję spektaklu muzycznego pt. „Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi”, w którym z właścicielem Wesołego Miasteczka i dzieciakami widzowie ruszyli w podróż dookoła karuzeli. Musical „Dookoła karuzeli” to niezwykły spektakl, który bawiąc uczy, a ucząc bawi. To było wspaniałe widowisko muzyczne i taneczne z udziałem dzieci, solistów i orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 

Czytelnictwo I semestr 1 1

Biblioteka szkolna informuje, że w I semestrze roku szkolnego 2015/16 najlepiej: w kategorii klas 1 – 3 czytały klasy: 1 miejsce – 2b, 2 miejsce – 3b, 3 miejsce – 2a, w kategorii klas 4 – 6: 1 miejsce – 5a, 2 miejsce – 4b, 3 miejsce – 4a. Natomiast wzorowymi czytelnikami w tym półroczu w kategorii klas 1 – 3 okazali się: Lena Długołęcka – 2b, Aneta Krupińska – 2a, Anna Kłączyńska – 2b, Wiktoria Pietrowska – 3b, Karolina Słowik – 2b. Natomiast w kategorii klas 4 – 6 są: Małgorzata Marach – 5a, Sara Kasina – 4b, Wiktoria Wojdasiewicz – 6a, Wiktoria Boratyńska – 5a, Julia Piotrowska – 5a. Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wielu niezmiernie pasjonujących chwil podczas obcowania z książką.

 

 

 

 

Foto strona 6a 128 stycznia 2016r. o godz. 17:00 odbyło się zebranie pokazowe dla Rodziców uczniów klasy 6a. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni klasy – p. Danuty Nowakowskiej przedstawiły swoim rodzicom nowe umiejętności, nabyte podczas półrocznej pracy w Szkole. Bardzo interesujące były: prezentacja pracy długoterminowej z matematyki w formie plakatu pt. „Klasyfikacja czworokątów” oraz plansza pt. „Nazwy działań i ich elementy składowe”. Uczniowie recytowali także wiersze o: szkole, matematyce, tabliczce mnożenia na sześć, twierdzeniu Pitagorasa, przyjaźni. Ponadto przedstawili gościom samodzielnie nagrany film o klasie 6a. Również Rodzice aktywnie uczestniczyli w zebraniu, ponieważ odpowiadali na polecenia do czytanego tekstu. Z kolei p. Grażyna Meger przedstawiła prezentację pt. „Dlaczego warto czytać dzieciom?”, zapoznała z rządowym programem „Książki naszych marzeń”. Całość zebrania przebiegała w miłej i rodzinnej atmosferze, przy herbacie, kawie, ciastkach. Na uwagę również zasługuje nietypowe ustawienie ławek i krzeseł, tak aby wszyscy Rodzice siedzieli zwróceni do siebie twarzami. O to wszystko zadbali uczniowie klasy 6a, którym należą się słowa uznania.

 

Foto 1 super piotrus pan 1

21 stycznia 2016 r. po raz kolejny w naszej Szkole zagościł Internetowy Teatr Telewizji Polskiej dla szkół. Tym razem uczniowie z klas: 5a, 5b pod opieką nauczycieli: p. Danuty Nowakowskiej, p. Moniki Sucharskiej i p. Artura Bojkowskiego oglądali na dużym ekranie „na żywo” bezpośrednią transmisję przedstawienia pt. „Super Piotruś Pan” z Teatru Lalki i Aktora MASKA w Kielcach. To opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni, której głównym bohaterem jest tytułowy Super Piotruś Pan - chłopiec, który nie chce dorosnąć. Pewnego razu w jego beztroskie, pełne przygód życie na wyspie Nibylandii wkracza Wendy - dziewczyna. Jej przybycie owocuje w zdarzenia, po których nic już nie będzie takie, jak dotychczas. Przyjaźń, lojalność poddane zostaną najcięższej próbie. Obudzi się tęsknota i pojawią nowe, nieznane dotąd uczucia. Piotruś - chłopiec, co myśli tylko o sobie, nie wie, czym są uczucia i lata za sprawą szczęśliwych myśli, które unoszą go w górę - pozna prawdziwą siłę Miłości.

 

Foto strona 640x45211 stycznia 2016 r. odbył się w naszej Szkole II etap XII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Wzięło w nim udział sześcioro uczniów z klas 4 – 5, przygotowywanych podczas dodatkowych zajęć polonistycznych przez p. Grażynę Meger. Tym razem zadaniem uczestników konkursu było przeredagowanie tekstu tak, aby wypowiedź spełniała kryterium poprawności językowej. Aby zakwalifikować się do III etapu (finału ogólnopolskiego), uczniowie powinni uzyskać 95% prawidłowych odpowiedzi. O wynikach zmagań z poprawną polszczyzną dowiemy się 2 marca 2016 r.

 

Foto Nowy Rok 2016

 

 

Niech się spełnią świąteczne życzenia:

te łatwe i trudne do spełnienia.

Niech się spełnią te duże i te małe,

te mówione głośno lub wcale.

Niech się spełnią wszystkie one krok po kroku, tego życzymy naszym miłym Czytelnikom
w Nowym Roku.

 

 

 

 

 

 

Foto lodowisko 2 2015 217 grudnia 2015 r. klasy czwarte, piąte i szóste pod opieką nauczycieli: 4a – p. Grażyny Meger, 4b – p. Igora Sysojewa-Osińskiego, 5ab – p. Iwony Poźniak, 6b – p. Artura Bojkowskiego wyszły na lodowisko znajdujące się na Placu Zwycięstwa w Słupsku. Nasi uczniowie mogli w ten sposób ślizgać się za darmo, w ramach współpracy szkół z Urzędem Miasta w Słupsku. Niektóre dzieci bez żadnego problemu radziły sobie z jazdą na łyżwach. Inne musiały się trochę podszkolić pod czujnym okiem p. Artura Bojkowskiego. Natomiast wszystkie były bardzo szczęśliwe i zadowolone z takiej nietypowej formy lekcji wychowania fizycznego.

 

Foto etyka wigilia 2015 2W świątecznej atmosferze 17 grudnia 2015 r. w udekorowanej pięknie klasie 115 uczniowie uczęszczający na zajęcia z etyki brali udział w zajęciach poświęconych tematycznie polskiej Wigilii. Przy stole nakrytym białym obrusem i zastawionym świątecznymi słodkościami uczniowie spędzili zajęcia w wyjątkowej i świątecznej atmosferze. Najpierw składali sobie życzenia, potem śpiewali kolędy karaoke, oglądali film o polskich zwyczajach bożonarodzeniowych, następnie zostali obdarowani niespodziankami od Mikołaja. Były to chwile pełne uroku, magii i radości.

 

 

scrabbleW październiku 2015 w bibliotece szkolnej rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło Scrabble. Koło działa pod patronatem Ogólnopolskiego Programu Scrabble w Szkole. Zostaliśmy zarejestrowani w programie i otrzymaliśmy gratisowy zestaw do gry – 4 grudnia 2015 roku. Scrabble to jedna z jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie. Pomaga ona rozwijać umiejętność logicznego myślenia, dedukcji i wyszukiwania nowych strategii, poszerza słownictwo uczestników. Pobudza także i rozwija wyobraźnię dzieci i młodzieży. Uczniowie z klas 4-6 spotykają się w czytelni biblioteki w czwartki na 7. godz. lekcyjnej i rozwiązują zadania pod czujną opieką p.Grażyny Meger.

 

foto 3Dzisiaj 4 grudnia 2015 r. obejrzeliśmy w słupskim „Multikinie” film pt. "Dobry dinozaur" - amerykański film animowany z 2015 roku. Jest to opowieść o losach chłopca, który zostaje odnaleziony i przygarnięty przez dinozaury, które są dominującym gatunkiem na Ziemi. Główny bohater "Dobrego dinozaura", Arlo, wykluwa się na naszych oczach, jako jeden z trojga rodzeństwa…

 

Foto 1 andrzejki etyka zmUczniowie naszej Szkoły z klas II-VI, uczęszczający na zajęcia z etyki, pod kierunkiem opiekunki p. Grażyny Meger, przygotowali zajęcia poświęcone wróżbom andrzejkowym. Andrzejki są obchodzone 30 listopada. Jest to wieczór wróżb oraz wigilia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji oraz Rosji. Pochodzenie andrzejkowych wróżb prawdopodobnie wskazuje na starożytną Grecję. W Polsce w tym dniu w zależności od regionu wróży się przyszłość, najczęściej matrymonialną. W andrzejki główną atrakcją są przede wszystkim wróżby. Uczniowie poznawali swoją przyszłość na podstawie takich wróżb jak: drzewko szczęścia, andrzejkowa numerologia, andrzejkowa wróżba z monetą, andrzejkowa wróżba z butelką, kwiatowa wróżba andrzejkowa, szpilki andrzejkowe, magiczny krąg na andrzejki, kolorowo andrzejkowo, andrzejkowe serce i innych. Nietypowa lekcja etyki pełna zabaw i wróżb na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Foto ksiazki na strone 452x640

Biblioteka szkolna informuje, że uczestniczy w Ogólnopolskim Programie „Książki naszych marzeń”, którego inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program ten ma na celu: doposażyć biblioteki szkolne w książki o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata; promować czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych; urozmaicać realizację programów nauczania przez zapewnienie uczniom atrakcyjnej oferty lekcji bibliotecznych i inne. W ramach tego przedsięwzięcia zakupiono 110 bardzo ciekawych, kolorowych, pięknie ilustrowanych książek dla uczniów naszej Szkoły. Książki te przybyły do naszej biblioteki 25. 11. 2015 r. i niedługo trafią na półki. Na razie jednak w bibliotece trwają prace związane z opracowaniem technicznym woluminów i wpisywaniem ich do bazy programu komputerowego Mol Optivum. Następnie będzie wdrażany w szkole specjalnie opracowany projekt działań, w którym wykorzystywane będą pozyskane książki.

 foto 23 11 2015 2

23 listopada 2015 r. po raz kolejny w naszej Szkole zagościł Internetowy Teatr Telewizji Polskiej dla szkół. Tym razem uczniowie z klas: 2b, 3a i 3a, pod opieką nauczycieli: p. Doroty Pawelczyk, p. Iwony Maciaszek, p. Grażyny Meger, oglądali na dużym ekranie „na żywo” bezpośrednią transmisję przedstawienia pt. „Historia Śnieżki” z Teatru Maska w Rzeszowie. Spektakl ten został przygotowany na motywach baśni braci Grimm, którzy są twórcami najbardziej znanych baśni, które od setek lat fascynują czytelników. Uniwersalną siłą tej baśni jest świat przedstawiony, ukazany dokładnie tak, jak dziecko go postrzega – w sposób uproszczony, czarno-biały, dwudzielny na zasadzie dobro-zło, gdzie dobro zawsze zwycięża, a zło musi być ukarane.

 Publikacja116 listopada 2015 r. w naszej Szkole odbył się I etap XII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego: Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ. Wzięło w nim udział 12 uczniów z klas 4 – 6 przygotowywanych podczas dodatkowych zajęć polonistycznych przez p. Grażynę Meger. Celem nadrzędnym konkursu jest propagowanie języka polskiego wśród dzieci i młodzieży oraz wyrabianie w uczniach nawyku dociekliwości poznawczej. Zadaniem uczestników było udzielenie jednej poprawnej odpowiedzi na pytania testowe. Wyniki I etapu oraz listę uczniów zakwalifikowanych do II etapu dostaniemy 14 grudnia 2015 r. Gratulujemy uczestnikom konkursu i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach z językiem polskim.                                                                                                                 

16 11 biblioteka 1Biblioteka szkolna informuje, że otrzymała od Rady Rodziców (działającej w roku szkolnym 2014/15) cenne dary książkowe. Księgozbiór biblioteki został wzbogacony o nowe (prosto z księgarni) woluminy, w tym: powieści, powiadania, lektury, bajeczki, książki popularnonaukowe. Wśród nich dominują wydawnictwa z działu literatura dla dzieci i tytuły takich autorów jak: Norman Bridwell, Tina Nolan, i innych. Książki wzbogacą księgozbiór biblioteki i będą cennym uzupełnieniem jej zbiorów. Dziękujemyi polecamy książki naszym czytelnikom.                                                                         

foto 1.jpg6 listopada 2015 r. nasi mali czytelnicy uczyli się przygotowywać śniadanie. Pełni energii będą teraz mogli delektować się ciekawymi książkami wypożyczonymi w szkolnej bibliotece. Zatem zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 foto halloween 129 października 2015 r. odbyły się w naszej Szkole zajęcia poświęcone świętu Halloween. Uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną pt. „Halloween coustoms”, poznali pochodzenie tego święta, zwyczaje z nim związane. Następnie w rytm, specjalnie na tę okoliczność dobranej muzyki, brali udział w konkursach: opowiadanie, recytacja wiersza, mumia, witraże, przeprawa, ozdabianie dyni, walka na miny i innych. Całość przygotowała Anita z klasy 6a.

 

foto 526 października 2015 r. klasy trzecie pod opieką wychowawczyń: p. Iwony Maciaszek, p. Katarzyny Kiersnowskiej oraz p. Grażyny Meger udały się na spotkanie autorskie do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. Tam, w ramach Słupskiej Jesieni Literackiej, gościła wszystkich p. Wioletta Piaseckapolska baśniopisarka, tworząca literaturę dla dzieci. Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Christiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych. Książki p. Wioletty Piaseckiej wielokrotnie wygrywały plebiscyty czytelnicze.Strój Wróżki na spotkaniu podbił serca szczególnie dziewcząt. Czarowi autorki ulegli również chłopcy, ponieważ p. Wioleta Piasecka interesuje się min. piłką nożną, czego dowodem jest wydana najnowsza książka „Zagadki piłkarskie"! Spotkanie przebiegło w znakomitej atmosferze. Chętni mogli zakupić książki pisarki, otrzymywali autograf oraz pozowali do zdjęć. Podziękowaniem za uroczą wizytę było wręczenie kwiatowych laurek zarówno autorce książek, jak i p. Wiolettcie Pająk, która z ramienia PBW w Słupsku nas zaprosiła.

foto 1 strona swiat garmana8 października 2015 r. uczniowie przebywający w czytelni biblioteki szkolnej obejrzeli bezpośrednią transmisję spektaklu teatralnego pt. „Świat Garmannaz Teatru Baj w Warszawie, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Internetowego Teatr Telewizji Polskiej dla szkół, którego szkolnym koordynatorem jest p. Grażyna Meger. Spektakl powstał na podstawie utworów Stiana Hole - współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann, jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych.Poznajemy Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat poza domem. Garmannowe widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń. Spektakl jest próbą „rozmowy” z widzem, zachęcenia go do stawiania ważnych, trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dialog ze światem, oswajanie poprzez poznawanie, pomaga uwalniać się od lęków oraz barier, jakie w nas rosną w zetknięciu z rzeczywistością.

 

foto o krasnoludkach 23 09 2015 zmniejszone23 września 2015 r. po raz kolejny w naszej Szkole zagościł Internetowy Teatr Telewizji Polskiej dla szkół. Tym razem uczniowie z klas: 1a i 3a, pod opieką nauczycieli: p. Jolanty Marii Suszczewicz, p. Iwony Maciaszek, p. Moniki Sucharskiej, oglądali na dużym ekranie „na żywo” przedstawienia pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi” z Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki internetowym łączom nasi uczniowie obejrzeli jedną z najpiękniejszych polskich baśni o Marysi i pociesznych krasnoludkach, które każdego roku wychodzą spod ziemi, by pomagać ludziom. Ta barwna, pełna przygód opowieść o przyjaźni i miłosierdziu z zachowaniem uroku ówczesnego języka z pewnością zachwyciła młodych widzów. Dzięki przedstawieniu dzieci mogły odpowiedzieć sobie na wiele pytań? W jaki sposób krasnoludki pomogą sierotce Marysi i biednemu Skrobkowi? Jak wygląda potężna królowa Tatra, której pałac wznosi się wśród gór? I czy król Błystek ukarze Wichetka? Całość koordynowała – p. Grażyna Meger.