DSC 047223 marca 2019 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XXIII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2019” propagujący tradycje marynistyczne i wspierający działania szkół i placówek województwa pomor-skiego, które uczestniczą w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej. Festiwalowi towa-rzyszyły dwa ogólnopolskie konkursy: XXI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny i XVIII Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o „Laur Słupskich Kotwic”.

Organizatorem Festiwalu „Łajba 2019” jest Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku. Festiwalowi patronowali: senator RP – Kazimierz Kleina, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski – prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, a partnerem wydarzenia była: Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego reprezentowana przez Prezesa Mirosława Kamińskiego.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor SP nr 9 w Słupsku – Paweł Dajer. Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu głos zabrał dr inż. kap. ż. w. Andrzej Królikowski – prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, który podkreślił wagę edukacji morsko-żeglarskiej w kształtowaniu tożsamości mieszkańców regionu, przypomniał, że rok 2019 został przez Senat RP ogłoszony Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Andrzej Królikowski odznaczył okolicznościowymi Medalami 100-lecia LMiR dyrektora SP 9 w Słupsku – Pawła Dajera, wicedyrektor Jolantę Poradę i Jana Wilda – wiceprezesa słupskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej. Medale zostały przyznane za wkład w propagowanie kultury morskiej i kultywowanie tradycji związanych z morzem w środowisku edukacyjnym.

Eliminacje konkursowe Festiwalu Piosenki Marynistycznej rozstrzygnięte zostały w trzech kategoriach: soliści, zespoły klas 0-3 i zespoły klas 4-8. 17 wykonawców ze szkół podstawowych ze Słupska, Szczecina, Ustki, Zaleskich, Sierakowic, Smołdzina, Kobylnicy i Gowidlinia oceniało jury w składzie: przewodniczący: Piotr Merecki – dziennikarz radiowy, muzyk, wokalista, członkowie: Agnieszka Siepietowska – instruktor wokalny w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku, dwukrotna laureatka programu telewizyjnego „Szansa na sukces”, Marian Szarmach – muzyk, perkusista, aranżer, koncertujący na różnych scenach świata grał między innymi z: Andrzejem Rosiewiczem, Bogdanem Smoleniem, Hanną Banaszak, Alem Pacino, orkiestrą Stana Getza i Tonnego Bennetta, sekretarz – Beata Grądzka – nauczycielka matematyki w SP nr 9 w Słupsku.

W kategorii solistów III miejsce zajęła Hanna Cheda ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustce, przygotowana przez Joannę Brzezińską. II miejsce przypadło Oliwii Lewińskiej ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, przygotowanej przez Joannę Janulewicz-Nyc, a I miejsce zajęła Karolina Leszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, przygotowana również przez Joannę Janulewicz-Nyc.

W kategorii zespoły – klasy 0-3 III miejsce przyznano Zespołowi Bursztynki ze Szkoły Podstawowej w Ustce, przygotowanemu przez Joannę Brzezińską, II miejsce zajął Zespół Słoneczka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Słupsku, przygotowany przez Iwonę Sazon. I miejsce w tej kategorii zajął zespół Mininutki ze Szkoły Podstawowej w Zaleskich, przygotowany przez Urszulę Tamulis.

W kategorii zespoły – klasy 4-8 III miejsce przyznano Zespołowi Atrip z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smołdzinie, przygotowanemu przez Ryszarda Pałuckiego, II miejsce zajął Zespół Muszelki z Komendy Hufca ZHP w Słupsku, przygotowany przez Urszulę Tamulis. I miejsce w tej kategorii zajął zespół Półnutki ze Szkoły Podstawowej w Zaleskich, przygotowany przez Urszulę Tamulis.

Jury przyznało też wyróżnienia, które otrzymali: Nikola Wypijewska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Słupsku – opiekun Marta Andrzejewska i Kacper Karol Kujawski z Prywatnej Szkoły Muzyki Jakubowiak&Ponichtera w Szczecinie – opiekun Sandra Jakubowiak

Uczestnicy XXIII Festiwalu Piosenki Marynistycznej Łajba 2019 walczyli o cenne nagrody. Nagrodą za I miejsce dla solisty był rejs na Bornholmufundowany przez Kołobrzeską Żeglugę Pasażerską. Nagrodzeni soliści otrzymali też nagrody rzeczowe i statuetki ufundowane przez dyrektora SP 9 Pawła Dajera oraz kmdr. mgr. inż. Grzegorza Okuljara – komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

Za I miejsce dla zespołów w obu kategoriach nagrodą był rejs morski statkiem po wodach Zatoki Gdańskiej. Nagroda ufundowana przez prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kapitana żeglugi wielkiej Andrzeja Królikowskiego. Dodatkowo nagrodzone zespoły otrzymały statuetki ufundowane przez dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku – kap. żegl. wiel. Włodzimierza Kotuniaka oraz dyrektora SP 9 Pawła Dajera, a także nagrody rzeczowe: książki, audiobooki, gry, puzzle, akcesoria elektroniczne.  Wszyscy uczestnicy  festiwalu „Łajba2019” i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i okolicznościowe słupskie monety.

***

Warto dodać, że 21 marca br. przed Festiwalem w SP 9 w Słupsku uhonorowano nagrodami, medalami i dyplomami laureatów XXI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”. Szczegółowe wyniki tych Konkursów są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku: www.sp9.slupsk.pl w zakładce „Łajba”.

Ogółem we wszystkich konkursach związanych z „Łajbą 2019” udział wzięło 250 uczniów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom, gościom XXIII Festiwalu Piosenki Marynistycznej Łajba 2019 oraz fundatorom wspaniałych nagród. Laureatom GRATULUJEMY!!!

Iwona Poźniak