20180927 120027Ilu z nas myśli na co dzień, jak funkcjonują osoby z różnymi dysfunkcjami? Jak często zadajemy sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zrozumieć problemy tych ludzi? Aż w końcu, co uczynilibyśmy sami, stając się, w różnych okolicznościach, człowiekiem z jakąś dysfunkcją? Przełamywanie barier stojących na granicy międzyludzkiego porozumienia wydaje się naczelnym celem procesu dydaktyczno-wychowawczego, a stwierdzenie, iż ludzie ci potrafią czasem lepiej poradzić sobie w życiu niż pełnosprawni nabiera coraz większej wagi.

Z taką formą praktycznego kształcenia spotkali się uczniowie z klasy 5b, którzy w dniu 27 września gościli Panią Teresę Ławecką, niewidomą słupską poetkę i działaczkę społeczną. W trakcie niezwykle interesujących zajęć uczniowie mieli okazję doświadczyć na własnej skórze życia osoby niewidomej, za zadanie mając przewleczenie nitki przesz ucho igielne.

Jak stwierdzali uczniowie, mając zasłonięte oczy z trudem radzimy sobie z najdrobniejszymi czynnościami. Pani Tereska udowodniła swoim słuchaczom, że zarówno osoby niewidome oraz słabowidzące, dzięki osiągnięciom techniki zyskali możliwość swobodnego uczenia się i doświadczania świata. Wśród ciekawych gadżetów zaprezentowanych przez naszego gościa znalazły się Colorino – urządzenie „czytające” kolory, mówiąca waga, „czytak” służący do przesłuchiwania książek, różnorodne lupy i sprzęty powiększające.

Uczniowie poznali także podstawy posługiwania się alfabetem Braille’a, oceniając go jako niezwykle trudny do opanowania. Docenili zatem wysiłek wielu niewidomych, którzy borykają się z problemem nabycia tej umiejętności. Mieli także możliwość sprawdzenia siebie, czy dotykiem byliby w stanie rozpoznawać kształty czy różnorodne przedmioty. Chętnie zadawali pytania, dotyczące czynności życiowych osoby niewidomej, jej możliwości poznawczych czy barier fizycznych i mentalnych. Zdawali się poruszeni zaproponowaną tematyką, przywołując z własnych doświadczeń relacje z osobami dotkniętymi różnymi wadami wzroku.

Spotkanie to miało równolegle pozytywny wydźwięk o znaczeniu profilaktycznym, rozwijający w młodych, poznających dopiero świat uczniach postawę dbania o higienę zmysłu wzorku, który, jak sami przyznali, jest w naszym życiu czymś niezmiernie ważnym. 

Anna Łozowska-Patynowska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Dziennik elektroniczny

librus logo

Bezpieczne wakacje

bezpieczne wakacje 180 150

dla niepodległej1a

Polub nas!

facebook

Konto Rady Rodziców

92 1140 2004 0000 3302 7634 5255

Zaloguj

SKO

IMG 2266