IMG 41796 kwietnia 2018r. uczniowie biorący udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu „Szansa na sukces”, pod opieką p. Doroty Pawelczyk, p. Beaty Grądzkiej, p. Zbigniewa Steca, p. Igora Sysojewa-Osińskiego uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Hewelianum w Gdańsku i do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Znajdujące się na terenie dawnego fortu Centrum Hewelianum to połączenie historii z nowoczesnymi i interaktywnymi wystawami. Nasi uczniowie obejrzeli wystawę „Dookoła świata”. Swoją przygodę rozpoczęli od poznania tajemnic wnętrza ziemi, w tym wulkanów i siły wstrząsów sejsmicznych. Kolejna strefa poświęcona była Azji, jej roślinności, barwom i zapachom. Znalazły się tam regionalne przyprawy, zestaw do nauki jedzenia pałeczkami oraz winda przenosząca na różne wysokości i głębokości. W strefie Afryki, poza hologramem jednego z największych diamentów uczniowie zobaczyli zjawisko pustynnej burzy.

W kolejnych strefach dzieci sprawdzały, jak powstaje fala, mogły poczuć podmuch wiatru o prędkości ponad 120 km/h w specjalnym symulatorze, podziwiały zorzę polarną. Podczas aktywizujących zajęć chemiczno-fizycznych dowiedziały się na czym polega praca chemika. Przeprowadzały doświadczenia, obserwowały i wyciągały wnioski na podstawie ich wyników.

Centrum Nauki Experyment to interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy. Nasi uczniowie wzięli udział w podróży w kosmos. Planetarium zabrało ich w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu, odkryło i wyjaśniło niesamowite zagadki Wszechświata. Zajęcia wzbogacone były grami i doświadczeniami, które pozwoliły utrwalić przedstawiony uczestnikom materiał. Mogli z bliska zobaczyć planety, ich księżyce, odległe galaktyki, piękne mgławice oraz wiele innych ciekawych zjawisk. Wykonywali również doświadczenia, które pokazały jak zachowują się różne przedmioty w próżni.

Po zajęciach wszyscy udaliśmy się na obiad. Dzieci szczęśliwe i pełne pozytywnych emocji, mimo późnych godzin wieczornych, wróciły do szkoły.

Dorota Pawelczyk